جستجو

گزارش «خبرشمال» از سرمای زودرس
 و همه گیر شدن زودتر از موعد آنفلوانزا؛ 
 
لطفا برای ویروس H1N1
کارت دعوت نفرستید!
 
 
 

/مائده مطهری زاده
بر اساس گزارش معاون بهداشتی درمانی دانشگاه علوم پزشکی مازندران، تاکنون مرگ 6 نفر بر اثر آنفلوانزای نوعA  یا همان ویروس  H1N1 تایید شده است. دکتر حامد روحانی زاده معاون دانشگاه علوم پزشکی مازندران روز گذشته در جمع خبرنگاران گفت: به دلیل بالا بودن شدت ویروس این بیماری در سال جاری احتمال اینکه افراد بیشتری درگیر این بیماری شوند نسبت به سنوات گذشته بالاتر است.
معاون دانشگاه علوم پزشکی مازندران افراد در معرض خطر این بیماری را شامل کودکان ۶ ماه تا ۵۹ ماه، نوجوانان تا ۱۸ ساله، کهنسالان بالای ۶۵ سال، مادران باردار، بیماران دیابتی، قلبی عروقی، کلیوی، بیماران سرطانی و در مجموع کسانی دانست که از دچار ضعف سیستم ایمنی بدن هستند. به گفته وی افراد در معرض خطر تا اواخر بهمن ماه می‌توانند با مراجعه به پزشکان این واکسن را دریافت و تزریق کنند. به گفته دکتر روحانی زاده در این مدت ۱۰ نفر به دلیل بیماری مشکوک به بیماری آنفلونزا فوت کردند که مرگ ۶ نفر بر اثر بیماری آنفلوانزا اچ ۱ ان ۱ مورد تایید قرار گرفت.در سال گذشته ۱۹۰ بیماری مبتلا به آنفلوانزا در مازندران شناسایی شده بود که هیچ مرگی در ارتباط با این بیماری گزارش نشده بود.
رییس مرکز بهداشت مازندران رعایت بهداشت فردی به خصوص شست‌وشو منظم دست با مواد ضد عفونی، عدم روبوسی، پوشاندن دهان و بینی هنگام سرفه و عطسه با دستمال و عدم حضور در محل کار تا زمان پشت سر گذاشتن زمان حاد بیماری را از راهکارها برای پیشگیری از این بیماری دانست.
       وی علایم این بیماری را تب بیش از ۳۸ درجه سانتیگراد، سرفه، گلودرد، سردرد، تنگی نفس، آبریزش بینی، درد عضلانی،   درد مفاصل، تهوع، استفراغ و اسهال معرفی کرد.


*ابتلای 15 نفر به بیماری ویروسی  H1N1 در سراسر کشور
محمدمهدی گویا رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت نیز طی گفت‌و‌گویی در روز گذشته با بیان اینکه تاکنون ۱۵ نفر در کشور بر اثر ابتلا به ویروس آنفلوانزا فوت شده‌اند، با عنوان این مطلب که امسال شدت ویروس آنفلوانزا در کشور بیشتر از سال گذشته بوده است، گفت: در هفته گذشته 3 هزار و ۹۱۵ مورد انواع بیماری تنفسی در کشور گزارش شد که ۳۴۲ مورد آن مربوط به آنفلوانزا بود. گویا با اشاره به آمار ۱۵ فوتی ناشی از ویروس آنفلوانزا در کشور، افزود: بیشترین تعداد فوتی‌ها مربوط به استان‌های تهران، مازندران و آذربایجان شرقی بوده است. وی با اشاره به شدت ویروس آنفلوانزا در منطقه و کشور، افزود: تقریبا تمامی استان‌های کشور درگیر این ویروس شده‌اند. گویا در خصوص علت فوت افراد مبتلا به آنفلوانزا در کشور، گفت: اغلب این افراد یا دیر به مراکز درمانی مراجعه کرده‌اند و یا اینکه سابقه بیماری زمینه‌ای داشته‌اند.
وی با اشاره به شروع زودهنگام ویروس آنفلوانزا در کشور نسبت به سال گذشته، افزود: شیوع این ویروس از مهرماه در کشور آغاز شده و از همین رو، از هموطنان می‌خواهیم با رعایت نکات بهداشتی در فضاهای عمومی، از انتقال این ویروس جلوگیری کنند. رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، همچنین شستن دست‌ها را یکی از مهم‌ترین توصیه‌های بهداشتی در پیشگیری از شیوع ویروس آنفلوانزا عنوان کرد و گفت: شیوع ویروس آنفلوانزا امسال از دو نوع H۱N۱ و H۳ N۲ بوده است که نوع H۱N۱، قوی‌تر و شدت بیشتری دارد.


*نشانه‌ها و علامت بیماری آنفلوآنزای خوکی چیست؟
علائم بیماری آنفلوآنزای خوکی مشابه آنفلوآنزای فصلی همانند تب، سرفه، گلودرد، آب‌ریزش بینی، کوفتگی و درد بدن، سر درد، لرز و خستگی و در موارد مشخص اسهال، تهوع و استفراغ می‌باشد و در مواردی ممکن است این بیماری ویروسی پیشرفت کرده و ایجاد عفونت‌های شدید ریوی، گوشی و سینوسی کند.

*چه افــرادی بیشــتر در معـرض خطر بیماری آنفلوآنزای
 H1N1 هستند؟
۴ گروه از مردم در گروه خطرند. افراد مسن ۶۴ سال و بالاتر، کودکان با سن کمتر از ۵ سال، خانم‌های حامله، افراد با بیماری‌های مزمن و طولانی مدت مانند آسم، دیابت، برونشیت مزمن، بیماری‌های قلبی و ریوی و کسانی که به عللی همانند جراحی وسیع و شیمی درمانی، مکانیزم دفاعی و سیستم ایمنی بدن آنان در شرایط مساعدی نیست.در عین حال وجود آنتی بادی ضد این ویروس در بدن افراد میانسال، جوان و سالم و حتی در یک سوم از افراد مسن بالای ۶۰ سال بدن آنها را در مقابل این ویروس محافظت می‌نماید. بنابراین لازم است بدانیم بسیاری از افراد در ابتلا به این بیماری نیازی به درمان ویژه به استثنای استراحت و اقامت ۷ روزه در منزل و استفاده از داروهای معمولی جهت تسکین درد و علائم ندارند. زیرا مکانیزم دفاعی مناسب بدن ویروس را سرکوب و نابود می‌نماید.


*چه علائمی در کودکان و بزرگسالان بسیار جدی است و باید به مرکز درمانی منتقل شوند؟
بیشتر مبتلایان به غیر از ۴ گروه در خطر (کودکان زیر ۵ سال، سالمندان بالای ۶۴ سال، خانم‌های باردار و افراد با بیماری زمینه‌ای) با استراحت در منزل و دوری در تماس با افراد و استفاده از داروهای ضد ویروس به راحتی درمان می‌شود. اما اگر علائم زیر در کودکان بروز کرد حتما نیازمند انتقال به بیمارستان هستند.


*چگونه می‌توان خود را در مقابل بیماری آنفلوآنزای H1N1 ایمن کرد؟
پوشاندن صورت، بینی و دهان در زمان سرفه و عطسه با دستمال کاغذی یک بار مصرف و پس از آن قرار دادن آن در سطل در بسته مخصوص.
شست‌وشوی دست و صورت با آب و صابون بعد از هر عطسه و سرفه تا ویروس‌ها زدوده شوند. دست‌ها را می‌توان با پنبه و الکل ضدعفونی کرد.
در خارج از منزل، محیط کار و معابر عمومی از تماس دست‌هایتان با صورت یا چشم، بینی و دهان‌تان خودداری کنید.
تا حدامکان از تماس بسیار نزدیک (دست دادن یا روبوسی) با افراد دیگر خودداری کنید.
آب دهان و ترشحات بینی را در زمین نریزید. آن را در دستمال کاغذی یک بار مصرف تخلیه و سپس به سطل مخصوص منتقل کنید. سعی کنید از حضور در مکان‌های پر ازدحام به‌خصوص در محیط‌های بسته که امکان عطسه و سرفه در آن زیاد است، خودداری کنید. اگر احساس سرماخوردگی دارید در صورت شک به این بیماری حداقل 7 روز در خانه بمانید و یک روز بعد از بهبودی کامل می‌توانید وارد فعالیت روزانه و اجتماعی شوید. این راهی است که دیگران را آلوده نمی‌کنید. بیمار باید در اتاقی استراحت نماید که محل عبور و مرور و رفت و آمد دیگران نباشد و اصطلاحا ایزوله باشد. تماس با افراد بهتر است از طریق تلفن باشد و حتی‌الامکان یک نفر نیازهای شخص بیمار را تامین نماید. درب و پنجره اتاق بیمار تاحدامکان باز باشد و از سیستم تهویه برخوردار باشد.
حمام جداگانه برای بیمار به همراه وسایل شخصی ضروری است. در غیر این صورت قبل از استفاده از حمام برای دیگران باید حتما کلرزنی و گندزدایی شود.
نوشیدن مایعات فراوان و مسکن‌های استامینوفن، بروفن و ناپروکسن با نظر پزشک فراموش نشود. محدودیت مصرف دارو برای اشخاص با نارسایی و مشکلات کبدی و کلیوی باید مدنظر باشد و مصرف آنتی بیوتیک فقط با نظر پزشک در صورت احتمال بروز عفونت‌های باکتریال ضروری است.

اطلاعات بر این باور است که شخص یک روز پس از ابتلا به این ویروس دچار علائم می‌شود، یعنی این ویروس پس از ابتلای شخص در روز اول هیچ‌گونه علائمی ندارد و اصطلاحا دوره نهفته آن یک روز است اما دوره بیماری در افراد با مکانیزم دفاعی نرمال و طبیعی ۷ روز است. ولی این دوره در کودکان، افراد مسن و خانم‌های باردار و افرد با بیماری‌های دیگر متفاوت و طولانی تر است. بنابراین طی این مدت (۷ روز) شخص بیمار، منبع انتقال بیماری به افراد دیگر هست.

اطلاعات بر این باور است که شخص یک روز پس از ابتلا به این ویروس دچار علائم می‌شود، یعنی این ویروس پس از ابتلای شخص در روز اول هیچ‌گونه علائمی ندارد و اصطلاحا دوره نهفته آن یک روز است اما دوره بیماری در افراد با مکانیزم دفاعی نرمال و طبیعی ۷ روز است. ولی این دوره در کودکان، افراد مسن و خانم‌های باردار و افرد با بیماری‌های دیگر متفاوت و طولانی تر است. بنابراین طی این مدت (۷ روز) شخص بیمار، منبع انتقال بیماری به افراد دیگر هست.

*جمع بندی
در هر حال چنانچه سلامت خود و خانواده و اطرافیان‌تان برای اهمیت دارد و دوست ندارید خودتان یا دیگران را به زحمت انداخته یا خدای ناکرده موجب مرگ (گروه‎‌های پرخطر) بشوید، حتما و حتما به دستورات فوق عمل کرده و مواظب باشید با یک سهل انگاری و بی دقتی راه را برای ورود این ویروس به بدن‌تان باز نکرده و به اصطلاح برای آن کارت دعوت نفرستید!

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی