جستجو

تحلیل «خبرشمال» درباره چالش شهردار ساری با سهم‌خواهی شورای شهر؛ 
 
حکایت نمک‌های گندیده
 
 
 

/سعید غروی
اشاره: در این روزها که به تشخیص و مصلحت‌اندیشی بزرگان مملکت، مرجع اطلاعات ما دوباره از انواع و اقسام اپلیکیشن‌ها به کتاب و اخبار و حرف و حدیث مردم بدل شده است، ما جماعت نویسنده از فرصت این روزها و شب‌های سرد پاییزی استفاده می‌کنیم و پشت پنجره‌هامان با یک کتاب و لیوانی قهوه که بخار می‌کند، ژست‌های نوستالژیک می‌گیریم؛ بهتر اینکه باز هم بساط حرف و حدیث ساختن پشت سر مردم جور شده. در این اوضاع عالی روزگار به رسالت ژورنالیستی، دو دسته اطلاعات را که با منشا کاملا متفاوت به ما رسیده، به اطلاع شما می‌رسانم. نقطه ربط این اطلاعات شاید به شما شهروندان کاردرست ساروی هم مربوط باشد و خودتان خبر نداشته باشید؛ بس که بی‌خبر از شما کارهایی می‌کنند!

منشأ اطلاعات اولیه‌ام همان ژست نوستالژیک لب پنجره و باز کردن لای کتاب «درس‌های دموکراسی برای همه» نوشته «حسین بشیریه» است که هرکسی کمی به سیاست علاقه‌مند باشد دست‌کم یک‌بار با نوشته‌های‎ این استاد روبه‌رو شده است.
بشیریه که سال‌ها تلاش کرد مفاهیم کارآمد نظام دموکراسی را به ایرانیان درس دهد، در بخشی از این کتاب به نام «مبانی حکومت دموکراتیک» بسیاری از سازوکارهای حکومت‌ها‌ی در تلاش برای ایجاد دموکراسی، همچون کشور خودمان را توضیح می‌دهد و در صفحات آخر این بخش می‌رود سراغ این مسأله که در چنین حکومتی برای ایجاد احساس مسوولیت در مقامات مملکت از چه روش‌هایی می‌شود استفاده کرد.
 اولین راه‌حل به نظر این استاد سیاست، بررسی افکار عمومی‌ است. یک اِلمان بسیار مهم به‌خصوص در دورانی که به یک انتخابات نزدیک می‌شویم. بررسی و تحلیل اذهان عمومی ابزاری‌ست برای تزریق حس مسوولیت‌پذیری به بی‌حس‌های در منصب و اصلاح سیاست‌ها و تصمیم‌گیری‌هاشان.
راه حل دوم بررسی دارایی‌ها و وضع زندگی مسوولین پیش از تصدی منصب است و رصد این آمار در طول دوره تصدی باید ادامه یابد. راه حل سوم مناسب مواقعی‌ست که با اعتراضات و شکایات شهروندان، یک مرجع رسمی و ناظر، دخیل شود. راه‌حل بعدی هم اینکه مراکزی باشند که سیاست‌های عمومی  مسوول مورد نظر را تجزیه و تحلیل و نقد کنند و اطلاعات حاصل را در اختیار شهروندان بگذارند. بشیریه در این درس‌نامه آخرین راه‌حل را دخالت و اعمال نظر شورا‌ی مرتبط و قانون‌گذار می‌داند؛ که اگر مسوول منتخب‌شان به هیچ‌یک از صراط‌های مستقیم هدایت نشد و بی‌مسوولیتی و بی‌لیاقتی نشان داد، مقام موردنظر در جلسه شورای اعلی یا همان سنا، محاکمه و درصورت مقبول نبودن دفاعیاتش با اکثریت دو سوم آرا برکنار شود. این محاکمه در شرایط معمول پس از تذکرات لازم و فرصت‌های مکرر انجام می‌شود. این از دسته اول اطلاعاتم‌.
و اما دسته دوم اطلاعات...، این ‌یکی البته منشأ خیلی دور از دنیای دموکراتیک بشیریه دارد و از جنس حرف‌ها و شایعات رایج در شهرمان، ساری‌ است. حرف و حدیث‌ها حاکی از این است که چند تن از اعضای شورای شهر ساری تصمیم به تذکر و مواخذه شهردار تازه ‌به ‌منصب‌رسیده گرفته‌اند؛ آن ‌هم تنها پس از گذشت دوماه از تصمیم خود این شورا بر آغاز به کار او و فعالیتش! شهرداری که در سلام و احوال‌پرسی بعد از معارفه‌‌اش، بدهی 1100میلیاردی و پرونده تعویق پرداخت بیمه چندصد عضو شرکتی شهرداری را دادند بغلش و گفتند بسم‌الله!
ربط اینها را می‌بینید یا این لقمه تلخ‌مزه را جویده‌تر تحویلتان بدهم؟! شورای اسلامی شهر ساری که بسیاری از اعضای آن، اگر مراحل تزریق و القای مسوولیت‌پذیری دموکراتیک به آنها را آغاز کنیم، در همان یکی دو مرحله اول باید راهنمای راست بزنند و بروند خانه‌هاشان، حال گویی دوماهه، تمام مراحل دموکراتیک و عقلانی بررسی مسوولیت‌پذیری و هدایت شهردار جدید منتخب خودشان را طی کرده و در کمال صداقت و بی هیچ حب و بغض شخصی ناچار به انجام راه حل آخری شده‌اند!
 خیلی واضح است که مشکل این عزیزان، عملکرد شهردار جدید نیست وگرنه این عقد دوماهه، کارش به اجرا گذاشتن مهریه و درخواست طلاق نمی‌رسید؛ به‌نظر می‌رسد این عروس تعریفی از اول هم دلش به این داماد بیچاره نبود! حرف‌هایم اگر مسخره به‌نظرتان برسد، کاملا حق دارید بس که این مسخره‌بازی کثیف، واضح و عیان اجرا شده، هر بیانی از آن رنگ و بوی تمسخر خواهد داشت.
حکایت شورای شهر ساری، حالا حکایت نمکی‌ست که به هرچه بگندد بهرحال باید آن‌را زد و از بخت بد، خودش گند خودپرستی و بی‌مسوولیتی گرفته و آن‌قدر در این گند غرق است که انگاری تلاش‌های اولیه مقام منتخب خودش را، تلاش برای حل کردن مسایل بیمه مردم و واشکافتن کلاف سردرگم 1100نخ را چشم ندارد ببیند‌.
حرف آخر این‌که خدا عاقبت همه ما شهروندان و بشیریه و شهردار و گندیدگان شور و تلخ را یک مرحله‌ای و دوماهه به‌خیر کناد!

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی