جستجو

گزارش «خبرشمال» از اظهارات و  وعده‌های وزیر صمت برای تولید و صادرات از غرب تا شرق مازندران؛ 
 
وعده می‌دهم، پس هستم!
 
 
 

سال‌ها است وقتی یکی از مدیران استانی در حوزه اقتصاد، تولید، اشتغال و صنعت سخن می‌گوید، من تصور می‌کنم در ایران دو مازندران وجود دارد، یکی مازندرانی است که ما در آن زندگی می‌کنیم و همه می‌دانیم اوضاع مناسبی ندارد و در شأن استعدادها و داشته‌های خود، توسعه نیافت اما مدیر مورد نظر درخصوص مازندران دوم، سخن می‌گوید که همه چیز در آن «اوکی» است!
سخنان و وعده‌های وزیر صمت در سفر اخیرش به مازندران نیز چنین حسی به من داد، وزیر محترم در تنکابن سخن از ضرورت گسترش صادرات به کشورهای همسایه در شمال مازندران گفت درحالیکه بخش خصوصی مازندران، گیلان و گلستان همواره از موانع حقوقی و فقدان حمایت‌های سیاسی و قضایی تجار و بازرگانان نالیده‌اند و بر لزوم ورود دولت و حل و رفع آن تصریح داشتند، اتفاقی که هنوز رخ نداد و هنوز سطح صادرات محصولات مازندران، به بیان شخص وزیر چیزی حدود یک دهمِ حد مورد انتظار است.
یکی از اعتراضاتی که تجار در این زمینه دارند به بخشنامه‌های خلق‌الساعه‌ای برمی‌گردد که توسط وزارت صمت صادر می‌شود و قدرت برنامه‌ریزی را از آنان گرفته است و موجب شد نتوانند هیچ برنامه‌ای برای یک هفته آینده داشته باشند.
رضا رحمانی در مراسم بهره‌برداری از شرکت صادکو در شهرک صنعتی نکا از راهبردهای اصلی وزرات صنعت، معدن و تجارت به‌مناسبت سال رونق تولید خبر داد که حفظ وضع موجود تولید و فعال کردن واحد‌های تعطیل‌شده از جمله این برنامه‌ها است.
وی با بیان اینکه اهتمام دولت بر فعال کردن ۲ هزار واحد تولیدی صنعتی راکد در کشور است، افزود: این اقدام می‌تواند «عملیات پیروزمندانه در جبهه اقتصادی» نام بگیرد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت بر لزوم ورود جدی سرمایه‌گذاران بخش خصوصی و مدیران استان‌ها در حمایت از این واحد‌های راکد تاکید کرد و گفت: صدا و سیما در حوزه رونق تولید با تشکیل قرارگاه اقتصادی و معرفی واحد‌های صنعتی به‌خوبی عمل کرده است و شایسته است واحد‌هایی که دوباره به چرخه تولید بازگشتند را نیز معرفی کند.
رحمانی با بیان اینکه مازندران در فعال کردن دوباره واحد‌های صنعتی عملکرد مناسبی دارد، گفت: ۷۰ واحد راکد و تعطیل تاکنون در مازندران دوباره فعال شده است.
وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه برای ساماندهی وضعیت بازار و کنترل قیمت‌ها سازمان حمایت و تعزیرات با بسیج اصناف تفاهم‌نامه‌ای منعقد کرد، گفت: با حوادث اخیر انتظار داریم قبل از سازمان حمایت و تعزیرات اتحادیه و اتاق اصناف مسئول پیگیری حق مردم برای کنترل گرانی باشند.
وی تصریح کرد: حادثه اخیر کشور دارای تاثیر واقعی و تاثیر روانی در جامعه بود اما در این میان افراد فرصت‌طلبی هم بودند که نقش زیادی داشتند انتظار داریم اتاق اصناف با این گروه فرصت‌طلب برخورد جدی داشته باشد.
رحمانی با بیان اینکه برای ساماندهی وضعیت بازار و کنترل قیمت‌ها سازمان حمایت و تعزیرات با بسیج اصناف تفاهم‌نامه‌ای منعقد کرد، خاطرنشان کرد: اقدام مازندران برای مدیریت بحران در حوادث اخیر قابل تقدیر است.
سخنان وزیر صمت در حالی طرح شد که رییس اتاق بازرگانی در مصاحبه با یکی از رسانه‌های محلی، از راکد بودن بیش از 50 درصد واحدهای تولیدی خبر داد و حتی برخی فعالان اقتصادی پا فراتر برده‌اند و گفته‌اند 80درصد ظرفیت تولید استان خاموش و تنها 20 درصد از ظرفیت تولید استان فعال است.
باور من این است که برخی مدیران و وزرا، برای آرام کردن جو روانی جامعه، اخباری بدون پشتوانه می‌دهند و احتمالاً نیت‌شان این است که سوء استفاده کنندگان نتوانند از نظر روانی، جو جامعه را متشنج کنند و این اقدام خود را موثر می‌دانند اما به یک نکته مهم توجه نمی‌کنند که سایر شهروندان چند ماه و یا هفته بعد که ببینند سخن عضو هیأت دولت و یا فلان مدیرکل کذب از آب درآمد، اعتماد خود را از دست می‌دهند و این تبعات و آثار روانی نامطلوب‌تری به همراه خواهد داشد.
نکته بعدی در سخن وزیر این بود که در پی امضای تفاهم‌نامه با بسیج اصناف، تلاش شد افزایش قیمتی ایجاد نشود. این اقدام وزیر هم البته خوب بود که تلاش کرد فشار گرانی بنزین به حداقل برسد اما چه کسی است که نداند افزایش نرخ بنزین، همانند یک دومینو نرخ بسیاری از کالاها و خدمات را افزایش خواهد داد همانگونه که طی روزهای اخیر شاهد افزایش نرخ برخی خودروها و قطعات خودرو و همچنین کرایه تاکسی‌تلفنی‌ها و برخی مسیرهای درون‌شهری بودیم.
نکته مهم دیگری که در این زمینه باید به وزیر صمت یادآور شد این است که اساساً اقتصاد باید خود، بر خود نظارت کند و تجربه نیز ثابت کرد که تعیین سازوکارهای نظارتیِ این‌گونه، همانند مسکّن تنها چندصباحی موثر بود و سپس همانند کِش، روند جهشی افزایش قیمت در بسیاری از کالاها و خدمات، خود را نشان داد.
آخرین سخن وزیر که موجب حیرت بسیاری از مردم شد این بود که وی ضمن قدردانی از مدیران استان، از برنامه‌های اجرایی و حکیمانه‌ای که در مازندران برای کنترل اقتصاد به کار گرفته شد قدردانی کرد و حتی گفت: این ابتکار مدیران مازندران باید مورد توجه سایر مدیران استان‌ها باشد!
درخصوص این سخن وزیر، چیز خاصی برای گفتن نداریم اما همین اندازه لازم به ذکر می‌دانیم که نرخ تورم در مازندران نیز مانند سایر استان‌های کشور، حدود 50درصد است و قدرت خرید مردم در این استان نیز به اندازه سایر مناطق کشور، کاهش یافته است و هیچ برنامه اقتصادی ویژه‌ای در این استان طی دو هفته اخیر اجرا نشد، کاش جناب رحمانی که وعده‌های زیادی از تنکابن تا نکا دادند، در این زمینه نیز دقیق‌تر می‌گفتند چه اقدامی در مازندران انجام شد که موجبات تحسین وزیر صنعت، معدن و تجارت را فراهم ساخت.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی