جستجو

«خبرشمال » از هشدار معاون ورزش و جوانان در گیلان مبنی بر «بی‌تحرکی حدود نیمی از شهروندان» می‌نویسد؛ 
 
حلقه مفقوده زندگی انسان مدرن!
 
 
 

در چندسال اخیر، بیمارهای قلبی و عروقی و همچنین بیماری‌های غیرواگیر دیگر چون دیابت، فشار خون و چاقی مفرط در سه استان مازندران، گیلان و گلستان عامل مرگ و میر بسیاری بوده‌است و تلاش دولت و مدیران دستگاه‌های مسئول برای فرهنگ‌سازی و اصلاح سبک زندگی و رژیم غذایی، تا امروز فایده‌ای نداشت.
در کمال تأسف و در میان بی‌تفاوتی شهروندان و خانواده‌ها، مشکلات مشابهی درمیان نوجوانان، جوانان و دانش‌آموزان را وجود دارد و این سه استان در شمار مناطقی هستند که بالاترین آمار دانش‌آموزان دارای اضافه وزن را دارند و معنای این آمار این است که بیماری‌های غیرواگیری که در سطور بالا گفته شد در نسل بعدی نیز ادامه خواهد یافت.
معاون فرهنگی وزارت ورزش و جوانان که برای سفری یک‌روزه به گیلان آمده بود ضمن هشدار به جامعه درخصوص خطرات بی‌تحرکی و زندگی دور از ورزش، به این حقیقت اشاره کرد که حدود نیمی از جمعیت کشور هیچ نوع فعالیت ورزشی انجام نمی‌دهند.
عبدالحمید احمدی ضمن اشاره به اینکه ۴۹ درصد جمعیت کشور فعالیت ورزشی انجام نمی‌دهند، گفت: به‌دنبال افزایش مشارکت در برنامه‌های ورزشی تا سطح ۷۵ درصد هستیم.
معاون وزیر ورزش و جوانان همچنین با بیان اینکه سه هزار خانه ورزش روستایی با هدف ترویج تربیت‌بدنی در روستاهای کشور تا پایان امسال به بهره‌برداری می‌رسد، اظهار کرد: روستانشینان از ظرفیت‌های ورزشی ارزشمندی برخوردار هستند که باید مورد استفاده قرار گیرد.
احمدی با بیان اینکه ۴۹ درصد جمعیت کشور فعالیت ورزشی انجام نمی‌دهند، ادامه داد: برای افزایش ۵۱ درصد مشارکت کننده در برنامه‌های ورزشی به ۷۵ درصد، تلاش می‌کنیم.
وی با اشاره به اینکه تجهیز روستاها به امکانات ورزشی علاوه بر بهبود سلامت جامعه و ترویج بازی‌های بومی و محلی، در کشف و شکوفایی استعدادهای جدید موثر است، گفت: مسابقات جام خوشه‌چین با مشارکت یک میلیون و ۵۰۰ هزار روستایی در استان‌های مختلف کشور در حال برگزاری است و در دهه فجر امسال، مرحله ملی آن نیز برگزار خواهد شد.
احمدی با تاکید بر اینکه باید همراه با ورزش قهرمانی به ورزش همگانی در کشور اهمیت داده شود و در این راستا به توجه رسانه‌ها، نخبگان جامعه، مدارس و دانشگاه‌ها نیاز داریم، اظهار کرد: در عصر ماشینی کنونی که همه دچار کم‌تحرکی هستند، همگانی شدن ورزش و شرکت در ورزش‌های همگانی ضرورتی اجتناب‌ناپذیر برای سلامت تن و روان است.
معاون فرهنگی و توسعه ورزش همگانی وزارت ورزش و جوانان، تصریح کرد: توسعه ورزش‌های همگانی نقش پررنگی در ارتقای شاخص‌های اجتماعی و فرهنگی دارد.
سخنان این مدیر اجرایی در شرایطی گفته شد که ریشه بسیاری از این مشکلات، در انتخاب ماست. متأسفانه ما انتخاب کردیم که ورزش را از برنامه روزانه خود حذف کنیم و مسافت‌های روزانه خود را با خودرو رفت و آمد کنیم و به پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری نیز روی خوش نشان ندهیم و برای این‌که درآمد بیشتری داشته باشیم یا سرعت تردد روزانه‌مان را بالا ببریم و در میان روز به خوردن غذاهای «فست‌فودی» و رفتن به رستوران‌هایی که به سِرو کردن خوراک چرب، شیرین و پرکالری مشهور هستند، ادامه دادیم و مجموعه این رفتارها به وضعیتی منجر شد که هم شادابی و نشاط را در سطح جامعه کاهش داد و هم به اپیدمی انواع بیماری‌های غیرواگیر منتهی شد.
راهی که معاون ورزش و جوانان در گیلان پیشنهاد کرد، یکی از راهکارهاست، پناه بردن به ورزش‌های همگانی و فاصله گرفتن از زندگی بی‌تحرک و مهم‌تر از همه اصلاح رژیم غذایی و استفاده از خوراکی‌های طبیعی و گیاهی به جای استفاده از غذاهای چرب و شیرین و مصنوعی.
نکته پایانی این‌که ظاهر و زندگی ما، در حقیقت حاصل و نتیجه انتخاب‌های ما است و اگر امروز مرگ در اثر سکته‌های قلبی و بیماری‌های قلبی عروقی و همچنین دیابت و چربی و فشار خون در صدر بیماری‌هایی است که گویا همگان به آن مبتلا هستند، علت و دلیل اصلی انتخاب‌های نادرست خود ما
است و اگر دوست داریم در آینده دور یا نزدیک، هم دامن خودمان و هم دامن فرزندان ما از این مشکلات زندگی در عصر مدرن، جدا باشد باید تن خود را در آب ورزش و تحرک بدنی، بشوییم.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی