جستجو

فرماندار ویژه شهرستان تنکابن در جشنواره کیوی این شهرستان مطرح کرد؛ 
 
رونق صادرات کیوی، یک ضرورت است
 
 
 

/ رامین شیخ اشکوری
جشنواره کیوی تنکابن با حضور رضا رحمانی وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت، معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان تنکابن و نماینده مردم تنکابن، رامسر و عباس آباد برگزار شد.
رضا رحمانی، وزیر صنعت، معدن و تجارت در این جشنواره با بیان اینکه «همت»، مهم‌ترین مولفه در دست‌یابی به اهداف بلندمدت و توفیقات عظیم در زمینه صادرات است به خاطره سال‌های نه چندان دور و تیره و تار شدن روابط ترکیه و روسیه در زمان ریاست وی بر کمیسیون صنایع و معادن مجلس اشاره کرده و افزود: به خوبی به یاد دارم که چگونه فرصت طلایی پر کردن جای ترکیه برای صادرات به روسیه به دلیل یک سری اشکالات ساختاری و زیرساختی به سرعت از دست رفت.

هدف ما از برگزاری این جشنواره، شاداب‌سازی مردم
به ویژه باغ‌داران تنکابنی بود
سید امیر حسینی‌جو، معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان تنکابن، نیز با بیان اینکه تنکابن از جمله شهرستان‌های بسیار کهن و قدمت‌دار مازندران است اظهار داشت: تنکابن را با تولیدات کشاورزی از جمله پرتقال شهسوار، کیوی، گل و گیاه، شیلات و چای می‌شناسند.
حسینی جو گفت: هدف ما از برگزاری این جشنواره، شاداب‌سازی مردم به ویژه باغ‌داران و کیوی‌کاران عزیز تنکابنی بوده است که بعد از یک دوره سخت کار و تلاش، خستگی از تن آنها بیرون رود و نکته دوم نیز بحث رونق صادرات کیوی است.
وی در ادامه با اشاره به وقوع برف و خسارت‌های ناشی از آن، که گریبانگیر باغ‌داران به ویژه کیوی‌کاران تنکابنی شده بود، افزود: حال کشاورزی، باغداری به دلیل وقایعی که اشاره شد، خوب نیست!
حسینی‌جو با بیان اینکه جای دست مریزاد دارد که باغ‌داران و کیوی‌کاران عزیز تنکابنی علی‌رغم کمبودها و کاستی‌ها و خسارت‌های متعدد دست از تولید نکشیدند خاطرنشان کرد: اکنون به اعتقاد بنده دفاع مقدس همچنان ادامه دارد و این بار در عرصه اقتصاد است که باید در برابر هجمه‌های استکبار جهانی و دشمنان انقلاب اسلامی با کار و تلاش جهادی و شبانه روزی، راه را بر تهاجمات آنها ببندیم.
فرماندار ویژه تنکابن تصریح کرد: امیدواریم برگزاری چنین جشنواره‌هایی به رونق تولید و صادرات کمک کند.
وی در پایان خطاب به حسن نژاد مدیرعامل بیمه محصولات کشاورزی کشور، گفت: تقاضای ما از شما این است که با تخصیص بیمه با تعرفه مناسب، باغ‌داران و کیوی‌کاران تنکابنی را از آسیب‌ها و خسارات متعدد در آینده مصون دارید.
شمس‌الله شریعت نژاد نماینده مردم تنکابن، رامسر و عباس آباد، نیز در حاشیه این همایش با اشاره به مشکلات عمده در مراحل کاشت، داشت و برداشت، از مساله بیمه به عنوان یکی از مهم‌ترین مسائل در این حوزه یاد کرد که متاسفانه سطح بالای بیمه‌ای ما عمدتا مربوط به فعالیت‌هایی است که با مزیت تولید همراه نیستند.

کاشت، داشت و برداشت کیوی تخصصی شود
عبد الرضا معلمی یکی دیگر از تولید کنندگان کیوی و مرکبات نیز در حاشیه این جشنواره خواستار حذف واسطه‌ها شد و پیشنهاد کرد: اگر دولت صادر کننده‌های بزرگ را وارد منطقه غرب مازندران کرده و محصول کیوی را بعنوان صنعتی راهبردی به آنان معرفی کند، سود آوری خوبی از رهگذر صادرات این محصول عاید کشاورزان و باغداران از یکسو و تقویت اقتصاد منطقه از سویی دیگر و در نهایت سود ناخالص ملی خواهد شد. وی با بیان اینکه کیوی محصولی است که می توان چندین نوع محصول جانبی از آن تولید کرد، افزود: استقرار صنایع تبدیلی برای تولید میوه خشک کیوی یا همان چیپس، محصولات بهداشتی و آرایشی کیوی، پودر ارگانیک کیوی برای نرم کردن گوشت، کنستانتره و مربا و ترشی جات کمک شایان توجهی در ایجاد اشتغال و رونق اقتصاد باغداران خواهد کرد.
معلمی همچنین گذر از کاشت، داشت و برداشت سنتی کیوی و به سمت و سوی تخصصی رفتن آن را از ضروریات دانست و گفت: آموزش صحیح باغداران برای افزایش کیفیت محصول کیوی موضوعی است که باید کارشناسان جهاد کشاورزی به آن توجه کنند.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی