جستجو

رییس پارک ملی گلستان:
 
سرشماری 5 هزار راس حیوان علف‌خوار
در پارک ملی  گلستان
 
 
 

با انجام سرشماری پاییزه حیات وحش با محوریت گونه‌های علف‌خوار، بیش از 5 هزار راس قوچ و میش، کل و بز و آهو در این پارک شناسایی و سرشماری شدند.
رییس پارک ملی گلستان ضمن اعلام مطلب فوق اظهار داشت: سرشماری پاییزه حیات وحش پارک ملی گلستان هفته گذشته با حضور فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور و مدیر کل استان، گروه‌های سرشماری متشکل از مجموعه مدیریت و کارکنان یگان حفاظت محیط زیست پارک ملی گلستان و سایر شهرهای استان در مدت چهار روز انجام شد.
مهدی تیموری افزود: سرشماری پاییزه امسال حاکی از آن است که با وجود تلف شدن ۲۰۰ راس قوچ و میش در جریان سیل اوایل سال جاری، جمعیت گونه‌های شاخص علفخوار پارک ملی گلستان با محوریت قوچ و میش، کل و بز و آهو در مقایسه با سال گذشته ۱۰ تا ۱۵ درصد افزایش داشته است.
رییس پارک ملی گلستان ادامه داد: در این سرشماری بیش از ۳۰۰ راس گوزن بومی و منحصر به فرد به نام مرال قرمز در این ذخیره‌گاه زیست‌کره شناسایی شد که جمعیت آن در مقایسه با پارسال ۱۵ درصد رشد داشته است.
تیموری خاطرنشان کرد: مرال قرمز گونه‌ شاخص از حیوانات علفخوار به حساب می‌آید که برای جنگل‌های هیرکانی بسیار مهم است چرا که این گونه در گذشته در سواحل دریای خزر و ارتفاعات البرز می‌زیست که متاسفانه امروزه نسل آن در شمال غرب و غرب کشور از بین رفته و فقط در چند منطقه تحت مدیریت جنگل‌های هیرکانی زندگی می‌کند. وی افزود: همچنین در این سرشماری ۱۹ قلاده گرگ، سه قلاده پلنگ و یک قلاده خرس در پارک ملی گلستان مشاهده شد. رییس پارک ملی گلستان تاکید کرد: برای این مجموعه، افزایش گونه‌های علفخوار بسیار مهم است زیرا همراه با آن جمعیت گونه‌های گوشتخوار مانند پلنگ، گرگ و خرس نیز افزایش می‌یابد. 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی