جستجو

خبرشمال از نشست خبری سرپرست اداره کل بهزیستی مازندران با اصحاب رسانه گزارش می‌دهد؛
 
پیشتازی شهرداری ساری در مناسب‌سازی فضای شهری برای معلولان
 
 
 

/ مائده مطهری زاده
6 هزار و 800 نفر از معلولان مازندران بعد از گرانی‌ بنزین و افزایش قیمت عمومی برخی کالاها و خدمات و بر اساس تصمیم دولت، مشمول بسته‌های حمایتی شدند.
سید جمال باقری سرپرست اداره کل بهزیستی مازندران در آستانه روز جهانی معلولان ضمن اعلام خبر فوق گفت: بر این اساس، به خانوارهای تک نفره، مبلغ120 هزار تومان، خانواده‌های دو نفره مبلغ 130 هزار تومان، خانواده‌های سه نفره مبلغ 140 هزار تومان و خانواده‌های چهار نفره به بالا مبلغ 150 هزار تومان تعلق خواهد گرفت.
سید جمال باقری در ادامه به افزایش حق پرستاری از بیماران معلول دارای ضایعه نخاعی از 180 هزار تومان در گذشته به 554 هزار تومان خبر داده و افزود: این امر حاصل نگاه حمایتی و توجه بی دریغ دولت به این پرستاران زحمتکش و سختکوش است که برای رفاه حال این بیماران بسترگرا از هیچ تلاشی فروگذار نمی‌کنند.
به گفته باقری، یارانه مراکز شبانه روزی نگهداری از معلولین در مازندران نیز از 770 هزار تومان به 920 هزار تومان افزایش یافته است که نشان‌دهنده افزایش 20 درصدی نسبت به گذشته است.
این مقام مسوول، ادامه داد: مازندران تعداد 58 هزار و 810 معلول دارد که از این تعداد، چیزی نزدیک به 36 هزار نفر یارانه‌بگیر بوده و در حدود 5 هزار و پانصد نفر نیز در مراکز تحت پوشش بهزیستی نگهداری می‌شوند که از این تعداد نیز بیش از 2 هزار نفر در 26 مرکز شبانه روزی و حدود 3 هزار نفر نیز در 66 مرکز روزانه نگهداری می‌شوند.
باقری با بیان اینکه نگاه ما در بهزیستی خانواده محور بوده و به این ترتیب اغلب معلولان قابلیت نگهداری در خانه را دارند گفت: تنها آن دسته از سالمندان معلول و معلولین جسمی – حرکتی شدید که نیاز به مراقبت‌های ویژه اعم از (فیزیوتراپی، کاردرمانی و ...) دارند، به دلیل آنکه خانواده‌ها توان و امکان نگهداری از آنها را ندارند در مراکز شبانه روزی و یا روزانه ما نگهداری می‌شوند.
جمال باقری، در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به موضوع مناسب سازی فضای شهری نیز گفت: دسترسی سهل و آسان به امکانات عمومی و دولتی از جمله حقوق اولیه هر شهروندی از جمله معلولان است که متاسفانه در این امر، هنوز بسیاری از شهرها و دستگاه‌های اجرایی آنطور که باید و شاید ورود نکرده‌اند.
وی در ادامه به نقش خبرنگاران در این حوزه نیز اشاره کرد و افزود: شما می‌توانید با مطالبه‌گری از دستگاه‌های اجرایی، آنان را به مناسب سازی فضاهای شهری ترغیب و تشویق کنید.
باقری به پیشتازی شهرداری ساری در انجام مناسب سازی فضای شهری برای افراد معلول به ویژه نابینایان اشاره کرده و گفت: خوشبختانه امروز در بسیاری از نقاط شهر، رمپ‌هایی با شیب مناسب و پیاده‌روهایی مطلوب برای معلولان ایجاد شده است که در این حوزه جا دارد از شهرداری مرکز استان تشکر ویژه‌ای داشته باشیم.
سرپرست اداره کل بهزیستی مازندران البته این را هم گفت که سازمان نظام مهندسی نیز می‌تواند در این زمینه بسیار کمک‌کننده و اثرگذار باشد و با تعیین مهندسین ناظر در پروژه‌های عمرانی شهرداری، قطعا شهری مناسب‌تر برای معلولان و افراد توان‌خواه خواهیم ساخت.
بنا به اظهارات باقری، متاسفانه سازمان بهزیستی یک سازمان عمرانی نیست و هیچ نقشی هم در پروژه‌های عمرانی شهرها ندارد، اما چالش‌های آن (نامناسب بودن فضای شهری)، به طور مستقیم به بهزیستی بازمی‌گردد که این امر نشان از یک نقص قانونی در این باره دارد.
سید جمال باقری به بحث جذب و اشتغالزایی افراد معلول نیز اشاره و تاکید کرد: سهم 3 درصدی معلولان در جذب و استخدام ادارات دولتی و مؤسسات غیرانتفاعی اگر تا دیروز به عنوان یک دغدغه اجتماعی مطرح بوده است، امروز به مثابه یک ضرورت اجتماعی تلقی می‌شود، چراکه امروز در جامعه ما معلولان توانمند و خلاق و با استعدادی وجود دارند که بعضا از افراد سالم نیز با اراده‌تر و با انگیزه‌تر هستند و نباید جامعه از فرصت به‌کارگیری از این افراد محروم کرد.
باقری تصریح کرد: امروز بر اساس بخشنامه جدید دولت، معلولان برای تحقق سهم سه درصدی‌شان در استخدام‌ها مجبور به رقابت با افراد سالم نیستند، بلکه این رقابت در میان جامعه معلولان انجام خواهد گرفت و بر این اساس، یکی از جدی‌ترین موانع بر سر راه اشتغال و استخدام معلولان از بین رفته است.
جمال باقری موضوع بهزیستن (زندگی بهتر) و بهبود ارتقای سلامت روحی و روانی آحاد جامعه را به عنوان یکی از جمله مهم‌ترین وظایف و مسوولیت‌های خطیر بهزیستی برشمرد و گفت: سازمان بهزیستی وظایف بسیار گسترده‌ای را در حوزه آسیب‌های اجتماعی در کشور بر عهده دارد، که البته در این زمینه و در طول سال‌های مختلف، اقدامات بسیار مناسبی از سوی این نهاد حمایتی صورت گرفته است.
سرپرست اداره کل بهزیستی مازندران به کارویژه مهم معاونت پیشگیری این سازمان در زمینه پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی همچون طلاق اشاره کرده و افزود: همانطور که می‌دانید امروز دیگر همه پرونده‌های طلاق قبل از ورود به دستگاه قضا از کانال مشاوره‌های اجتماعی بهزیستی می‌گذرد و بر این اساس جلوی بسیاری از طلاق‌ها گرفته می‌شود.
باقری در خصوص آموزش مهارت‌های زندگی نیز با بیان اینکه این امر از عهده بهزیستی به تنهایی خارج بوده است، از نقش بسیار پررنگ مراکز متعدد مشاوره و اورژانس اجتماعی بهزیستی در این باره اشاره و تصریح کرد: امروز در بسیاری از مجتمع‌های پزشکی، یک یا دو روانشناس و مشاور وجود دارند و حال آنکه در گذشته چنین چیزی در مجتمع‌های پزشکی مرسوم نبوده است.
این مقام مسوول البته به نقش پایگاه‌های خدماتی تیم سیار، 123 (اورژانس اجتماعی)، 1480 (صدای مشاور) نیز به عنوان مراکز خدمات رسان در حوزه پیشگیری اشاره کرد.
جمال باقری، توسعه سمن‌های اجتماعی را نیز در این بخش قابل توجه اعلام کرد و افزود: یکی از مهم‌ترین پیش زمینه‌ها در این خصوص، فرهنگ‌سازی (جا انداختن فرهنگ پیشگیری) در جامعه است که متاسفانه هنوز در این بخش، کمبودهایی وجود دارد و هنوز هم بسیاری از افراد جامعه مادام که در ارتباطات اجتماعی‌شان دچار مشکل نشوند، به دنبال پیگیری برای رفع آن نمی‌روند.
سرپرست اداره کل بهزیستی مازندران، به موضوع معتادان متجاهر، نیز اشاره و عنوان کرد: امروز خوشبختانه کمتر شاهد رهاشدگی معتادان متجاهر (کارتن خواب) در خیابان‌ها و اماکن عمومی، در جامعه هستیم که این امر به دلیل کارهای مداخله‌ای مطلوبی است که توسط سازمان بهزیستی و ادارات تابعه آن انجام می‌پذیرد.
وی در همین ارتباط به موضوع ساماندهی مرکز ماده 16 (مرکز نگهداری از معتادان متجاهر و رها شده) در روستای قاجارخیل ساری نیز اشاره کرده و گفت: متاسفانه بر اساس گزارش‌هایی که از این مرکز به ما رسیده بود، بخشی از معتادان غیرمتجاهر و در وضعیت کاملا نابهنجار در این مرکز نگهداری می‌شده‌اند که بعد از مدتی با مداخله دستگاه قضایی، مشکلات این مرکز برطرف شد.
جمال باقری در ادامه با اشاره به تعداد 16 هزار نفر زنان سرپرست خانوار تاکید کرد: الزاما همه زنان سرپرست خانوار، تحت پوشش نهادهای حمایتی نیستند، چراکه بسیاری از این بانوان در حوزه‌های مختلف اقتصادی، توانمند و حتی کارآفرین هستند و نیازی به نگاه حمایتی دولت ندارند.
این مقام مسوول همچنین ادامه داد: دولت برای کارفرمایان محترم نیز در به‌کارگیری از بانوان سرپرست خانوار، یک وام قرض‌الحسنه 50 میلیون تومانی و کسر هزینه بیمه سهم کارفرما را در نظر
گرفته است. 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی