جستجو

رییس‌کل دادگستری مازندران:
 
پرونده‌های قدیمی تعیین تکلیف شود
 
 
 

رییس‌کل دادگستری مازندران خواستار تسریع در رسیدگی و تعیین تکلیف پرونده‌های قدیمی و کاهش  زمان دادرسی شد.
حجت الاسلام محمدصاق اکبری در همایش استانی رؤسای دادگستری‌ها، دادگاه‌های عمومی بخش و دادستان‌های سراسر استان، رسیدگی به پرونده‌های قدیمی ومعوقه، استفاده از ظرفیت‌های مجازات‌های جایگزین حبس، بهره برداری بهینه از ظرفیت شورای حل اختلاف با حفظ حقوق شهروندی و رعایت اصول و ارزش‌های اسلامی را از اولویت‌های دادگستری استان
 بیان کرد.
وی بیان داشت: این همایش، باهدف اجرایی کردن دستور‌العمل‌های ریاست قوه قضاییه در خصوص رسیدگی به پرونده‌ها، کاهش زمان دادرسی، تعیین تکلیف فوری پروندهای معوقه، کاهش جمعیت کیفری باتقویت نهادهای صلح و سازش به جهت نقش آن در احقاق حق و پیشگیری از اطاله دادرسی و کاهش جمعیت کیفری زندانیان و ساماندهی زندان‌ها برگزار شده است.
رییس‌کل دادگستری استان مازندران در خصوص تسریع در رسیدگی به پرونده‌های قضایی در استان گفت: اگر چه رسیدگی به پرونده‌ها زمان‌بَر و نیاز به اقدامات جانبی و اخذ نظرات کارشناسی و برخی اقدامات از سوی نیروی انتظامی است ولی انتظار ما این است رؤسا و دادستان‌ها با جدیت در اینگونه موارد، ورود به‌موقع داشته باشند تا موجودی پرونده‌ها در شعبات به حداقل برسد.
عالی‌ترین مقام قضایی استان تصریح کرد: امید است با کار جهادی و دقت وسرعت، رسیدگی به پرونده‌ها تسریع یابد و یقیناً دستیابی به این هدف، منوط به همکاری تمام همکاران قضایی و اداری است.
رییس‌کل دادگستری استان مازندران در ادامه اظهار داشت: رسیدگی به پرونده‌های قدیمی ومعوقه باید به عنوان اولویت‌کاری قرارگیرد و همکاران قضایی، روزانه نسبت به وضعیت این پرونده‌ها و علت تأخیر در کار رسیدگی تلاش کنند تا پرونده‌ها، سریعاً به سرانجام برسد و رسیدگی‌ها به نقطه‌ای برسد که در آینده نزدیک، هیچ دغدغه و درخواست‌های مردمی نسبت به تسریع در رسیدگی به پرونده‌ها، نداشته باشیم.
این مقام عالی قضایی استان همچنین به بحث کاهش زمان دادرسی در دادسراها اشاره کرد و افزود: پرونده‌هایی که مشمول طرح رسیدگی به پرونده‌های معوقه می‌شوند باید در مدت معین شده با ظرفیت‌های قضائی تعیین و تکلیف شوند.
رییس‌کل دادگستری استان مازندران همچنین اظهار داشت: تقویت شعب شورای حل اختلاف در دادسراها باید به طور ویژه در دستور کار دادستان‌های سراسر استان قرار گیرد تا پرونده‌هایی که امکان صلح و سازش در آن وجود دارد با قید فوریت با دقت و سرعت لازم تعیین و تکلیف شود.
حجت الاسلام اکبری حفظ کرامت و ارزش‌های والای انسانی، احترام به آزادی‌های مشروع و حفظ حقوق شهروندی و رعایت اصول و ارزش‌های اسلامی را در گرو اقدامات صحیح و عادلانه همکاران قضایی، انتظامی و اطلاعاتی دانست وبیان داشت: همکاران قضایی استان، قضات، ضابطین، بازجویان و ناظران زندان‌ها و بازداشتگاه‌های سراسر استان باید نسبت به تکریم مراجعان، اهتمام ویژه
داشته باشند.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی