جستجو

«خبرشمال»  آمار بالاترین دلیل ورودی پرونده‌های قضایی در بهشهر را  ارزیابی می‌کند ؛
 
روزگارِ دوزخیِ «اشرف البلاد»!
 
 
 

سرویس سیاسی /


«خبرشمال» در چند سال اخیر چندین گزارش و تحلیل هشدارآمیز نوشت و ضمن مصاحبه با نخبگان و فعالان فرهنگی، پزشکان و روان‌پزشکان قانونی و مدیران برخی دستگاه‌های فرهنگی تلاش کرد به ریشه‌های «عصبانیت مردم مازندران» بپردازد این در حالی است که بر اساس طبیعت معتدل و آرام منطقه، مردم مازندران، گیلان و گلستان همواره در شمار مردمانی نرم‌خو، مهربان و مهمان‌نواز بوده‌اند.
برابر آمار رسمی دادگستری سه استان مازندران، گیلان و گلستان، امروزه دیگر  از آن روحیه هموار و مهربان در شهروندان این مناطق نشانی نیست و ورودی پرونده‌های قضایی در این سه استان در مقایسه با سایر مناطق کشور در صدر است ضمن اینکه باز بر اساس همین آمار، بیشترین ورودی پرونده‌های قضایی به مواردی چون «دعوا و درگیری»، «توهین»، «اختلافات خانوادگی» و نظایر آن مربوط است.
برخی مدیران  سابق دادگستری استان‌های شمالی طی چند سال اخیر، چندین بار هشدار داده‌اند و از رسانه‌ها و به‌ویژه صدا و سیما و همچنین نخبگان و رجال برجسته فرهنگی خواستند به این بخش ورود کنند و ضمن آسیب‌شناسی، در میان مردم نیز اطلاع‌رسانی کنند تا آگاهی عمومی در جامعه نسبت به این «منکَر»ها افزایش یابد. آیت الله معلمی نماینده استان مازندران در مجلس خبرگان رهبری و همچنین آیت الله نورمفیدی نماینده مقام معظم رهبری در استان گلستان به دفعات نسبت به این موضوع هشدار دادند و از مردم خواستند در کنترل خشم و هیجان خود، نگاه دینی داشته باشند  همان‌گونه که پیامبر ما (ص) که از او با عنوان «نبی رحمت» یاد می‌شود اسوه و الگوی نیکوی اخلاق بود و ائمه معصوم (ع) و رجال و مفاخر فرهنگی ما نیز بر همان سیاقی عمل می‌کردند که سیره و روش معمول پیامبر اکرم بود اما ظاهراً هیچ کدام از این سخنان پدرانه و توصیه‌های اخلاقی، سودی نداشت و کار به جایی رسید که شرق مازندران و مشخصاً شهرستان بهشهر که از دیرباز با عنوان «اشرف البلاد» شُهره به اخلاق دینی و اسلامی بود و نگاه دینی و فرهنگی مردم این منطقه از شمال، غالب بر گرایش‌های انسان‌مدارانه جدید بود نیز به همین آفت و آسیب دچار شد.     
روز گذشته رییس دادگستری بهشهر ضمن ارائه گزارش آماری،  از توهین و افترا به عنوان مهم‌ترین علت تشکیل پرونده‌های قضایی در این شهرستان یاد کرد و گفت که تعداد پرونده‌های مرتبط با این موضوع به اندازه کار سه شعبه قضایی است.
علی کیانی  در نشست با خبرنگاران آمار پرونده‌های مربوط به توهین و افترا در این شهرستان را یکهزار و ۸۰۰ فقره در سال اعلام کرد.
وی گفت: اگر مردم در فضای حقیقی و حقوقی زبان خودشان را کنترل کنند و به یکدیگر توهین نکنند و افترا نبندند، می‌توانیم سه شعبه قضایی را تعطیل کنیم.
گفتنی است افترا و تهمت در اصطلاح حقوقی عبارت است از اینکه فردی جرمی را به دیگری نسبت دهد؛ بدون آن که قادر به اثبات آن باشد. افترا به دو نوع افترای قولی و افترای فعلی تقسیم می‌شود. افترای قولی، نسبت دادن جرمی به دیگران به صورت لفظی یا از طریق رسانه‌ها یا اوراق چاپی یا نطق در مجامع است. افترای فعلی نیز وقتی صورت می‌گیرد که مفتری به قصد متهم کردن افراد، آلات و ادوات جرم را در منزل، جیب یا محل کار شخص قرار دهد؛ به‌گونه‌ای که وجود آن آلات و ادوات موجبات تعقیب جزایی فرد را فراهم کند و در قانون کیفر برای مفتری و تهمت زننده قولی - به جز در موارد تهمت‌های ناموسی که موجب حد است – حبس از یک ماه تا یک سال یا تا ۷۴ ضربه شلاق پیش‌بینی شده است. کیفر افترای فعلی نیز حبس از ۶ ماه تا ۳ سال یا تا ۷۴ ضربه شلاق است.
رییس دادگستری بهشهر با تاکید بر این که توهین و افترا عمل مجرمانه محسوب می‌شود، گفت‌: توهین و افترا و نشر اکاذیب در فضای مجازی و حقیقی قابل پیگیری است و با طرح شکایت از سوی دادستان به عنوان مدعی‌العموم قابل پیگیری قضایی است .
وی افزود: جرایم توهین و افترا در فضای مجازی از لحاظ شکل قضایی و کیفری موضوع تفاوتی با انجام این جرم در فضای حقیقی ندارد  و با مجرمان و مرتکبان این گونه جرائم در فضای مجازی همانند جرایم فضای واقعی برخورد خواهد شد.
کیانی با اشاره به نزدیک شدن به زمان برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی و افزایش تخلفات و بدرفتاری‌های طرفداران برخی نامزدها در فضای مجازی ، هشدار داد : فضای مجازی فرصت بزرگ برای تبلیغات انتخاباتی نامزدها است و نقش رسانه ها در امر انتخابات بسیار مهم است که باید مورد استفاده قرار گیرد، اما نباید اجازه تبدیل این فضا به ابزاری برای تخریب شخصیت افراد داده شود.
وی افزود: کارگروه رصد فضای مجازی در سطح شهرستان بهشهر فعال است و فضاهای مختلف را با قوت رصد می‌کند و با مدیریت دادستان، فضای کانال‌ها، گروه‌ها کنترل و مصادیق مجرمانه شناسایی و با عوامل هنجارشکنانه برخورد می‌شود و ستاد پیشگیری و رسیدگی به جرائم انتخاباتی تشکیل می‌شود.
این مقام قضایی گفت: انتظار است که رسانه‌ها تنور انتخاباتی را گرم کرده و بر حضور حداکثری در انتخابات توجه کنند و پرهیز از هرگونه توهین، تهدید، افترا ، نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی، جلوگیری از درج مطالب علیه کاندیداها و چلوگیری از پخش شایعات در زمان تبلیغات در دستور کار آنها قرار گیرد.
در پایان لازم است بر این نکته تأکید شود که با وجود هشدار رییس دادگستری بهشهر، باز هم این شهرستان از نظر برخی آسیب‌های اجتماعی، از بسیاری از مناطق کشور اوضاع بهتری دارد اما همین نکته که بر اساس آمار، «توهین» و «افترا» بالاترین شمار پرونده‌های ورودی به محاکم قضایی را به خود اختصاص داده است می‌تواند یک زنگ جدی خطر باشد و به ما این هشدار را می‌دهد که اگر به این موضوع نپردازیم  شهرهایی چون بهشهر که  «اشرف البلاد» نامیده می‌شوند  نیز ممکن است در شمار «عصبانی‌ترین شهرهای خطه شمال» درآید.
یکی از فعالان فرهنگی در همین زمینه به «خبرشمال» گفت: دو موضوعی که به باور من در ایجاد این وضعیت موثر است اول مشکلات معیشتی و اقتصادی مردم است و دوم گسترش بی‌ضابطه شبکه‌های اجتماعی که همه از زن و مرد و پیر و جوان تنها با یک گوشی موبایل، به آن دسترسی دارند و همین موجب تغییر سبک زندگی مردم شد.
به گفته این فعال فرهنگی که نخواست نامش ذکر شود: ما روز به روز از مفاخر  فرهنگی و ذخایر میراثی خود دور می‌شویم و با رجال دینی و شخصیت‌هایی که می‌توانند الگویی بی‌مثال برای زنان و مردان و جوانان باشند فاصله می‌گیریم و همین موضوع، به روح و روان جامعه آسیب می‌زند ضمن این‌که جای آن را نیز الگوهای غربی و یا شخصیت‌های «سوپرانسان و توهمی» چون «بت‌من» و هنرپیشه‌های فیلم‌های خشن و جنگی می‌گیرند و همین زمینه تنش‌های رفتاری در جوانان ماست.  
پایان سخن این‌که تا این لحظه دست روی دست گذاشتیم و تنها نظاره کردیم تا جوانان ما نه فرهنگ غنی ایرانی – اسلامی ما را بشناسند و نه با شخصیت‌های بزرگ دینی و فرهنگی ما ارتباط برقرار کنند و نتیجه این سکون و بی‌عملی همین شد که در شهری چون بهشهر نیز آمار «توهین و افترا» که نمود عینی عصبانیت و تنش و بی‌اخلاقی است،  در صدر قرار گیرد.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی