جستجو

درباره مجلسی که نباید در دولت غرق شود؛
 
شـور همـراه با شعـور
 
 
 

مردم قرار است برای آینده‌ای که فکر می‌کنند مجلس و دولت آن را ورق خواهد زد و بهبود خواهد بخشید، بار دیگر پای صندوق‌های رأی حضور پیدا کنند. برای داشتن مجلسی که روحیه جهادی و انقلابی داشته و دولتی جهادی و انقلابی را به پای کار بیاورد.
دستگیری مفسدان اقتصادی و عوامل رانت متعدد در سطوح ملی، استانی و شهرستانی نشان داد که مجلس و دولت ضعف‌های زیادی دارد که باعث فضایی مساعد برای نفوذ و سوء استفاده عده‌ای و آنهم با پشتوانه برخی افراد در قوه مقننه و مجریه در شرایط تحریم و در فضایی که مردم به شدت در حوزه‌های مختلف دچار مشکل‌اند، شده است.
حالا کافی است به علت قوانین نادرست و یا تدوین قوانین، دستور‌العمل‌ها و آیین‌نامه‌هایی که تنها منافع خواص را تأمین می‌کند، در کنار سوء مدیریت برخی از عوامل اجرایی کشور، منابع مالی کشور به هدر برود و منجر به فساد اقتصادی در سطوح مختلف جامعه شود که در این بین سوء مدیریت و ضعف در نظارت قاطع و مستمر بر امور، مزید بر علت خواهد شد و جامعه چه در سطح کلان و چه در سطوح کوچک افسار گسیخته شده و عنان امور چه در بخش دولتی و عمومی و چه در بخش‌های خصوصی و عرصه‌های مختلف اجتماعی، از دست خواهد رفت و هر کسی، دیگری را مقصر می‌داند، یکی مجلس را و دیگری دولت را، دیگری هم مردم و بازار را و آن یکی نیز همسایه را. حال آنکه مجلس باید در رأس تمام امور قانونگذاری و نظارت بر دولت و دولت نیز در عمل باید در رأس تمام امور اجرایی کشور باشد و نه اینکه تمام دغدغه مردم تصمیمات غلط مجلس و مجریان دولتی در سطوح مختلف کشور باشد.
متأسفانه طی دو سال اخیر مشکلات اقتصادی فراوان و قدرت خرید مردم، اختلاف طبقاتی، بیکاری جوانان، تورم افسار گسیخته در جامعه، این واقعیت را نمایان ساخته که مجلس دهم، هم در تدوین قوانین ضعف داشته و هم نقش اصلی خود را که آنهم نظارت بر دولت و عوامل اجرایی کشور است را به درستی انجام نداده است.
طبعاً وقتی که مردم دچار مشکلات فراوان ( از جمله اقتصادی ) هستند، پاکدستی و صداقت نمایندگان منتخب خود و مسؤولان کشور را انتظار دارند، حال آنکه وقتی در جریان رد صلاحیت‌های کاندیداها به لیست جمعیت زیادی از نمایندگان مجلس که به خاطر مسائل اقتصادی رد صلاحیت شده‌اند و یا در جریان اختلاس‌های کلان و فساد اقتصادی در سطح کشور از سطوح ملی تا استانی و شهرستانی طی چند سال اخیر نام مدیران و آقازاده‌ها به وفور دیده می‌شود، این حق را باید به مردم داد که هوشیارتر بوده و در انتخاب خود آگاهانه‌تر تصمیم بگیرند.
بله همین مردمی که علی‌رغم بی‌مهری‌ها و مشکلات فراوان، به حق 41 سال ولی نعمتان مجلس و دولت بوده‌اند و هر جا که دولت و مجلس دچار مشکل بود، حضور آنها باعث پشتوانه نظام و انقلاب شده و همراه با سرافرازی ایران اسلامی بوده است. بله هر جا که حرف از دشمن ایران اسلامی هست، تمام مردم ایران هم صدا هستند و حافظ منافع کشور که نمونه بارز آن را می‌توان راهپیمایی عظیم 22 بهمن 98 را نام برد.
چرا دور برویم، مردم در تشییع جنازه سردار ملی ایران، سردار شهید سلیمانی، با حضور میلیونی خود نشان دادند که قدردان ارزش‌های نظام و انقلاب و قدردان پاکی و صداقت و قدردان حافظ واقعی وطن هستند، نه آنهایی که با سیاست بازی و دروغ، گفتار درمانی و وعده‌های سرخرمن و اظهار بی‌اطلاعی در عین آگاهی، مردم را گول می‌زنند، تا خود و تیم‌شان در داخل کشور از جیب مردم منافع ببرند و بچه‌هایشان در خارج کشور با پول این مردم با آرامش زندگی کنند.
حال بار دیگر قرار است، مردم برای یک انتخابی دیگر پای صندوق‌های رأی حضور یابند، انتخابات نمایندگان خود برای مجلس یازدهم، مجلسی که در دوره قبل با اما و اگرهای فراوانی مواجه بوده و نتوانسته آنگونه که شایسته بود دولت را برای کار جهادی به میدان بیاورد، یا اینکه خود نیز غرق در دولت شده بود.
طبعاً در این دوره از انتخاب مردم معیارها و شاخص‌های بهتری برای انتخاب دارند و آن اینکه گول نخورند، افراد امین، صادق، راستگو، پاک‌دست، عملیاتی و خوش فکر را انتخاب کنند، آنهایی که هم پایبند به نظام و انقلاب اسلامی ایران باشند و هم برای ایران و مردم نجیب و صبورش بیشتر از عنوان خودشان ارزش قائل باشند، آنهایی که مردم را نه در حرف بلکه در عمل همچون سردار سلیمانی ولی نعمتان خود بدانند، آنهایی که قرار است علاوه بر بازنگری و وضع قوانین موثر برای توسعه و آبادانی کشور، دغدغه‌های اجتماعی و اقتصادی جامعه را به درستی برطرف کنند، آنهایی که قرار است در آینده‌ای نه چندان دور، در کنار مردم، دولت و عوامل موثر و کارآمد دولتی را انتخاب کنند، آنهایی که قبل از اتمام دوره مدیریتی دولت کنونی، دولت را به پای کار بیاورند و به جای گفتار درمانی و پشت‌میز نشینی، حضور و فعالیت میدانی آنها را رقم بزنند.
بله این انتخابات فقط یک انتخاب برای نماینده مجلس نیست، بلکه انتخاب تیمی است که قانون‌گذاران لایقی برای کشور باشند و ناظران واقعی بر عملکرد دولت و نه غرق شده در دولت برای منافع خود. بله مجلس قوی با تفکر انقلابی و رویکرد جهادی می‌تواند دولتی جهادی و انقلابی را به میدان آورده، همان‌گونه که مجلس ضعیف دولتی ضعیف و ناکارآمد را به همراه خود خواهد داشت.
طی چند سال اخیر مردم تقریبا از گفتار درمانی‌های مجلس و دولت خسته شده‌اند، بی‌شک صداقت، پاکدستی، تفکر جهادی، جوان‌گرایی و تخصص در انتخاب مردم در این مرحله از انتخابات نقش پر رنگی خواهد داشت، هر چند که وعدهای تو خالی و آرمان‌های دست نیافتنی برخی کاندیداها همچنان خطر فریب مردم را به همراه خواهد داشت.
با این همه امیدواریم که از تجربه‌های گذشته عبرت گرفته باشیم و کاندیداهای محترم مجلس یازدهم هم با مردم صادق باشند و از وعدهای دست نیافتنی اجتناب کنند و پس از انتخاب نیز خود را وقف مردم کنند، نه اینکه غرق در قدرت و ثروت شوند.
فراموش نکنیم که انتخابات، به غیر از شور، شعور و شناخت و آگاهی می‌خواهد.
توضیح: مطلب با نگاهی به گزارشی که در خبرگزاری فارس منتشر شده، تدوین شده.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی