جستجو

«خبرشمال»  وضعیت  مافیای کنکور و مدارس غیر انتفاعی را بررسی می‌کند؛
 
اقتصاد زیـر‌زمینی درآمد فـرا‌زمینی
 
 
 
 ادریس پوردهقان /

از‌ میان قصه های هزار و ‌یک شب مدارس دولتی و ‌غیر‌انتفاعی در ایران اسلامی ،‌‌قصه خریدو ‌فروش اطلاعات دانش‌آموزان ثروتمند ‌و ‌لاکچری قصه پرغصه‌‌ای است که بر‌آن شدیم تا در ‌این مجال به آن بپردازیم و‌پرده از‌این اقتصاد میلیاردی بدون مالیات برداریم .
اقتصاد زیر‌زمینی جدید و‌جذاب و‌پر‌سودی برای مافیای جدید ‌‌در ‌اقتصاد ایران که به راحتی عده ای را‌ صاحب پول می کند و از آن سو کَک والدین لاکچری نیز از خرج کردن این‌گونه پولها نمی‌گزد.
درشمال شرق استان تهران .‌۵۰ مدرسه از‌هزارو هفتصد مدرسه غیر‌دولتی و درسطح‌لاکچری و ویژه ارائه خدمات می‌دهند که برخی از‌مسئولان دارای مدرسه غیرانتفاعی،‌اکثرا در مناطق بالا نشین ومناطق دارای ساکنان متمول نشین مدرسه دارند.
این مافیای جدید، ‌از‌ دل مافیای کنکور برخواسته است. مافیای کنکور چه می خواهد؟‌کتاب ها را تبدیل به تست و دانش آموزان را ماشین تست زنی کند تا در‌کنار مافیای پزشکی،‌صدها هزار نفر را شیفته ورود به پزشکی کند و تنها درصد اندکی‌، از‌غول کنکور ‌پزشکی به سلامت عبور‌کنند و ‌اقتصاد میلیاردی بدون مالیاتی را تجربه کند.
مافیای کنکور، امروزه چهره جدیدی از خود به نمایش گذاشته است که صرفا مربوط به
 میکروطبقه بندی ها و‌آزمون های هفتگی و مشاوره تلفنی و اردوهای تست زنی داخلی نمی شود.
اخیرا به گوش می رسد که برخی از مدیران مدارس غیر دولتی در نقاط مختلف، اطلاعات والدین و وضعیت دانش آموزان مقطع پایین را به مدیران مدارس غیردولتی درمقاطع بالا‌تر‌می‌فروشند تا سریع‌‌تر نسبت به جذب و‌ثبت‌نام دانش‌آموزانی که والدین ثروتمند دارند، اقدام کنند.
این رویه که بیشتر در کلان شهرها مرسوم است آرام آرام به استانهای شمالی کشور نیز رسوخ کرده و معادلات مثبت درس خواندن و درس پس دادن را برهم زده است.
در کنار این مساله مدرسان و اساتیدی هستند که تحت عنوان کلاسهای تضمینی کنکور به بهانه تدریس خصوصی راه به خانه متمولین می‌یابند و با حداقل تجربه ای که در زمینه تدریس دارند یا با چوب و ترکه و یا با شانس و‌اقبال دانش آموز‌ را برای تست‌زنی در‌کنکور آماده می‌کنند و ‌از این راه پول خوبی در‌هر جلسه به
 جیب می زنند.
عده ای هم پای را فراتر گذاشته و‌برای این بیزینس میلیاردی تیلیغات آنچنانی در تلویزیون و شبکه های عریض و طویل ماهواره ای و مجازی به راه می‌اندازند و با‌ تکیه بر‌راهکارهای من‌در‌آوردی اجناس بنجل‌ خود‌ را‌ به ‌خورد دانش‌آموزان داده و وجوهات کلان را در جیب هایشان سرازیر می‌کنند.
طبیعی است، با توجه به چهره موجهی که برای این مافیای اقتصادی ساخته اند‌ دستگاههای نظارتی آنطور‌که باید توجهی به این مقوله نداشته باشند ولی مردم باید آگاه باشند که فرزندانشان را در چه مسیری‌، به چه علتی و به دست چه کسانی می‌سپارند.
 باید پذیرفت که درس خواندن امری اکتسابی است و همچنین به جوهره درونی و انگیزه هم مرتبط می شود، همه این عوامل در کنار هم دست به دست هم می دهد تا دانش آموزی در کنکور موفق شود، البته عنصر هزینه کرد و صرف وجوهات کلان نمی تواند در به ثمر رسیدن موفقیت برای دانش‌آموز بی‌تاثیر باشد اما پول همه چیز نیست.
این نوع فرهنگ سازی که از مافیای کنکور نشات می گیرد د‌رحال اپیدمی شدن در میان خانواده‌هاست به طوری که اگر خانواده ای توان فرستادن فرزند به کلاسهای تست زنی کنکور را نداشته باشد این احساس در او متبلور می گردد که هیچ امیدی برای رسیدن به قله های ترقی ندارد. در حالی که تمام محتوای نهفته در مسله تست‌زنی تقویت مهارت دانش‌آموزان بوده و این مهارت را می توان با تمرین و ممارست در منزل نیز به دست آورد .

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی