جستجو

فرماندار سوادکوه در گفت‌وگو با «خبرشمال»:
 
نباید عجولانه عمل کرد
 
 
 

اوایل فرودین ماه سال 99 بود که سقوط یک تخته سنگ در روستای پیت سرا خسارت سنگینی را به ساکنان این روستا وارد کرد به طوری که به گفته منابع محلی از تخریب چندین واحد مسکونی خبر دادند. به همین بهانه بعد از گذشت دو ماه به سراغ فرماندار شهرستان سوادکوه رفتیم.
سعید یزدانی در گفت‌وگو با خبرشمال با اشاره به پس از بروز حادثه سقوط سنگ در نخستین روزهای امسال در روستای پیت‌سرای سوادکوه، پیگیری‌ها و جلسات مختلفی برگزار شد، اظهار داشت: مسئله پیت‌سرا رانش نبود و سقوط سنگ بود.
وی با تاکید بر اینکه از ساعت اولیه ریزش سنگ، دستگاه‌های متولی در روستا حاضر و با جدیت پیگیر حل  مشکلات شدند و در حال حاضر بعد از دو ماه مشکلی درباره‌ی تاسیسات زیر ساختی مانند  برق و آب وجود ندارد و راه‌های  ارتباطی نیز وصل است، اظهار داشت: در راستای کمک و کاهش خسارات اهالی آسیب‌دیده در این حادثه، دو بسته اعتباری برای پرداخت تسهیلات بلاعوض و وام کم بهره  تدارک دیده شده است.
فرماندار شهرستان سوادکوه گفت: در حادثه پیت‌سرا،  4 منزل مسکونی به طور کامل تخریب شد و چندین منزل مسکونی نیز در معرض خطر قرار گرفتند، تصریح کرد: 12 منزل مسکونی که در معرض خطر قرار دارند که جابجایی مناطق در خطر مورد بررسی ما قرار گرفت و در حال اجرای طرح هستیم.
یزدانی با بیان اینکه بر اساس بررسی کارگروه لغزش و رانش استان در خصوص جابه جایی قسمتی یا کل روستا، ضلع شرقی و غربی رودخانه در روستا منطقه پرخطر اعلام شده که باید تخلیه شود، تصریح کرد: طبق نظر کارشناسان به جز توده سنگ‌هایی که در روزهای نخست سال حرکت کرده مابقی فعلاً بالقوه پایدار است، اما جهت رفع خطرهای احتمالی دو طرف رودخانه  به عنوان منطقه پرخطر شناسایی شده که باید تخلیه شود.
فرماندار شهرستان سوادکوه افزود: 3 قطعه زمین معرفی شده برای  جابه‌جایی، مورد بازدید کارگروه لغزش و رانش قرار گرفت که برای تصمیم گیری نهایی  جابه جایی کل یا قسمتی از روستا در انتظار پاسخ کارگروه لغزش و رانش هستیم.
وی ادامه داد: پیشنهاهای متفاوتی نظیر استقرار بخشی از روستا در بخش جنوبی که خطری آن منطقه را تهدید نمی‌کند، مطرح شده است که  بعد از ارسال پاسخ کارگروه لغزش و رانش در مورد بسته‌های پیشنهادی و رایزنی با منابع طبیعی تصمیم نهایی اتخاذ می‌شود. همه‌ی موارد پیشنهادی به بررسی کارشناسی نیاز دارد و نباید عجولانه عمل کرد
یزدانی ادامه داد: دامداران پرتلاش روستا در روزهای نخست ریزش سنگ دغدغه‌هایی داشتند. به همین دلیل دامداری موقتی در متراژ مورد نیاز با نصب داربست احداث و با همکاری پرسنل شبکه برق، عملیات برق رسانی با کابلی به طول 250  متر به محل دامداری موقت اجرا شد.
فرماندار شهرستان سوادکوه ادامه داد: در کنار هر دامداری چادری برای استقرار دامداران جهت مراقبت از دام‌ها در نظر گرفته شده بود. پر واضح است که محل دامداری موقت عشایری همه‌ی امکانات برای اسکان تمام اعضای خانواده را نداشت.
 این مسوول در ادامه با اشاره به خرید دو دستگاه شتاب نگار با تلاش مجموعه فرمانداری و مساعدت مدیرکل راه شهرسازی استان مازندران و نصب آن در شهرهای پل سفید و زیراب، اظهار داشت: نصب دستگاه شتاب نگار  کمک مهمی در کاهش آسیب و تاب آوری شهرها در مقابله با خطراتی مانند زلزله و لغزش ارائه می‌کند.
وی نوید داد که سوادکوه نخستین شهرستان استان مازندران است که دستگاه‌های شتاب نگار در آن نصب خواهد شد و ازرش هر یک از این دستگاه‌ها بیش از هشتصد میلیون تومان است.
وی افزود: داده‌های این دستگاه اهمیت زیادی در طراحی سازه‌های مقاوم و مدیریت بحران خواهد داشت.
فرماندار سوادکوه تاکید کرد که اطلاعاتی که به واسطه نصب و راه اندازی دستگاه‌های شتاب‌نگار به دست می‌آید می‌تواند مورد استفاده مدیران دستگاه‌های اجرایی همچون شهرداری‌ها، راه و شهرسازی و نظام مهندسی قرار گیرد تا شرایط زندگی بهتر و ایمن‌تر برای شهروندان فراهم شود.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی