جستجو

 
 
تکمیل ۱۵ طرح بوم‌گردی همکاری دستگاه‌ها را می‌طلبد
 
 
 

فرماندار آستارا با بیان اینکه ۱۵ طرح بوم‌گردی با ۱۰ تا ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی در روستاهای این شهرستان در حال اجراست از بخشداران، بنیاد مسکن، اداره میراث فرهنگی و بانک‌های عامل خواست تا برای تکمیل آنها همکاری کنند.
حسن رستم زاد در بازدید از اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آستارا اظهار کرد: طرح های بوم گردی باید در داخل طرح های هادی و با کاربری مسکونی یا گردشگری ساخته شود.
وی بیان کرد: بهره مندی از ظرفیت های بوم گردی، جذب گردشگر و ایجاد اشتغال در سال جهش تولید باید پیگیری شود و امیدواریم رونق این طرح ها را در نقاط مختلف آستارا شاهد باشیم.
فرماندار آستارا گفت: دولت در هزینه صدور پروانه و نظام مهندسی بوم گردی تخفیف قائل شده است و فعالیت اقامتگاه های بوم گردی، سبب درآمدزایی برای اهالی و آشنایی گردشگران با فرهنگ و آئین های روستایی خواهد شد.
رستم زاد بیان کرد: متقاضیان طرح های بوم گردی که در محدوده طرح های هادی زمین دارند، به دهیاری ها مراجعه و با استفاده از مصالح سنتی به ساخت خانه های بوم گردی اقدام کنند.

 


گیلانی‌ها نسبت به حفظ محیط زیست
حساس تر شده اند


فرمانده یگان حفاظت محیط زیست گیلان با بیان اینکه گیلانیان نسبت به حفظ محیط زیست حساس تر شده‌اند، تصریح کرد که گزارش‌های زیست محیطی مردمی شاخص‌های حفاظت را در گیلان افزایش داده است.
ساسان اکبری پور افزود: در زمان قرنطینه کرونایی یگان حفاظت این اداره کل به متخلفان امان نداد و طی دوماهه فروردین و اردیبهشت ماه ۲۰۰متخلف با تشکیل پرونده های قضایی به همراه مدارک و مستندات مربوطه به دستگاه قضایی استان برای برخورد قانونی معرفی شدند.
وی اظهار داشت: با توجه به گزارش های مردمی که به این یگان ارسال می شود، یگان حفاظت این اداره کل موفق به افزایش عملکرد در تمامی شاخص های مربوط به حفاظت از مناطق شده است.
وی ادامه داد: یگان حفاظت محیط زیست استان با توجه به تاکید مدیرکل در خصوص پیشگیری از تخلفات زیست محیطی و برخورد قاطع و بدون اغماض با متخلفان در سطح مناطق تحت مدیریت محیط زیست از اول فروردین ماه با انجام گشت های منظم و حضور مستمر در مناطق و همچنین پیگیری گزارش های مردمی موفق به افزایش این عملکرد شده است.
اکبری پور تصریح کرد : طی مدت یاد شده سه هزار مورد ادوات مربوط به شکار غیر مجاز  و ۳۶ قبضه اسلحه شکاری از انواع گلوله زنی پنج تیر، دولول و تک لول از متخلفان جمع آوری شده است.
 در گیلان ۹ منطقه حفاظت شده وجود دارد که در آن گونه های گیاهی و جانوری کمیاب و در حال انقراض هم کم نیست؛ همچنین گیلان دارای ۵۴ رشته رودخانه دایمی است که تعداد ۱۸ رودخانه بنام های سفیدرود، پلرود، شفارود، شلمان رود، زرجوب، گوهررود، پیربازار، پسیخان، سیاه درویشان، ماسوله رودخان، مرغک، دیناچال، لیسار، لمیر، حویق، لوندویل، آستاراچای و آچی رود از لحاظ بیولوژیکی و اکولوژیکی و زیست محیطی از اهمیت ویژه ای برخوردارند.
طول رودخانه های گیلان حدود دو هزار و ۲۰۰ کیلومتر است که ۱۰ رشته رودخانه مهم برای رها سازی تولیدات شیلات گیلان در استان وجود دارد که در آنها امکان مهاجرت انبوه ماهیان استخوانی از جمله ماهی سفید است.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی