جستجو

«خبرشمال» بررسی می‌کند؛
 
کاهش قیمت مرغ در بازار
 
 
 

رضا شریعتی /


قیمت مرغ که از ابتدای هفته جاری روند افزایشی گرفته بود و به 19 هزار تومان رسید؛ در دو روز اخیر قیمت کاهشی گرفت و بر اساس تصمیم ستاد تنظیم بازار  قیمت هر کیلوگرم مرغ گرم ۱۵ هزار تومان و مرغ زنده ۱۰ هزار تومان تعیین شد که با قیمتی ۵ درصد بر اساس نظر کارگروه تنظیم بازار استان، قابل تغییر است.
قیمت مرغ در حالی درمازندران به کانال بالاتر از 19 هزار تومان رسیده بود که در این میان خریداران از عدم نظارت و تولید کنندگان از عدم حمایت متولیان دولتی انتقاداتی را دارند و گلایه‌مند هستند.
* رکود بازار ضربه سختی به صنعت مرغداری وارد کرد
اولادی،  یکی از مرغداران قائم‌شهری با اعلام برخی از دلایل گرانی مرغ در روزهای اخیر، اظهار کرد: قیمت سویا از 2 هزار و 760 هزار تومان به 7هزار تومان در بازار آزاد رسیده است و این موضوع و نهاده‌های دامی دیگر برای مرغداران به یک معضل جدی تبدیل شده است.
وی افزود: قیمت کنسانتره هم از 10 هزار به 19 هزارتومان رسیده است. هم‌چنین ذرت از یکهزار و 760 تومان به 2هزار و 500 تومان رسیده و این در حالی است نهاده‌ها قطره چکانی تزریق می‌شود و جوجه ریزی در مرغداری‌ها به شدت کاهش یافته است.
این مرغدار می‌گوید: شیوع کرونا و رکود بازار ضربه سختی به صنعت مرغداری وارد کرده است و جوجه‌ریزی بالا و فروش نرفتن آن به دلیل تعطیلی بازار، سبب ضرر دهی در این بخش شده است.

* افزایش نجومی قیمت مرغ
 احمدی یکی از شهروندان مازندرانی با گلایه از افزایش قیمت مرغ در یک هفته اخیر اظهار کرد: قیمت مرغ به قدری متغیر است که مشخص نیست قیمتی که امروز عرضه می‌شود با قیمت روز بعد چقدر تفاوت داشته باشد .
این شهروند ساروی با گلایه از اینکه مگر ما مردم چقدر درآمد داریم که هر روز باید شاهد افزایش قیمت یک کالا و محصول شویم، تصریح کرد: جای بسی تاسف است که در استانی که سالیان دور یکی از قطب‌های تولید وپرورش مرغ را به یدک می‌کشد حال با افزایش نجومی قیمت مواجه باشد.
یکی دیگر از همشهریان قائم‌شهری هم اظهار کرد: بالا رفتن قیمت‌ها مشکلات جدی را برای ما مردم به وجود آورده است وعدم نظارت بر واحدهای صنفی هم وجود دارد چرا باید به یک بار قیمت مرغ و تخم  مرغ افزایش یاید حتما باید فردا منتظر گرانی قیمت گوشت قرمز باشیم.
وی با بیان اینکه پدر مردم از گرانی‌ها درآمده است، تصریح کرد: گرفتار مشکلاتی هستیم که نمی‌دانیم از آن رهایی می‌یابیم یا نه، صدای خرد شدن استخوان‌های مردم زیر بار گرانی شنیده می‌شود، پدرِ مردم از گرانی درآمده است.

*برخورد با متخلفان افزایش قیمت مرغ
قوانلو، مدیرکل صنعت، معدن و تجارت مازندران در این باره با بیان اینکه قیمت هر کیلوگرم مرغ کشتارروز طبق مصوبه ستاد تنظیم بازار ۱۵ هزار تومان تعیین شد و هر گونه افزایش قیمتی بیش از این میزان غیر قانونی و با متخلفان نیز برخورد می شود، اظهار کرد: نیروهای بازرسی و نظارت سازمان صنعت به همراه سایر دستگاه‌های نظارتی از جمله تعزیرات حکومتی استان به صورت گروه‌های گشت از فروشگاه‌های مواد پروتینی سرکشی خواهند کرد و چنانچه قیمت‌ها بیش از مصوب باشد با فروشنده برخورد خواهد شد.
وی با بیان اینکه دولت اعلام کرده است که مرغ‌ها از مرغداران خریداری شود، اظهار کرد: اکنون یک فشار روانی بر مرغداران وارد آمده است، لذا دولت در حد توان مرغ‌ها را خریداری و بالاخره دیر یا زود پول آن را پرداخت می‌کند تا این فشار از مرغداران برداشته شود.
مدیرکل صنعت، معدن و تجارت مازندران تأکید کرد که برای جلوگیری از مشکلات تولید مازاد، بهتر است که صاحبان این صنف در سامانه توزیع، میزان جوجه ریزی را تأیید و به همان میزان در سامانه
خرید کنند.
این موضوع باید جا بیفتد که مرغداران فعالیت خود را بر اساس سامانه توزیع پیش ببرند که اگر مشکلی هم ایجاد شد، پاسخگویی با سرعت و مدیریت بهتری پیش برود.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی