جستجو

 
 
انتشار هفت میلیون و ۴۰۰ هزار نسخه کتاب در گیلان
 
 
 

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان اعلام کرد که هفت میلیون و ۴۰۰ هزار نسخه کتاب از ابتدای سال ۹۳ تا پایان سال ۹۸ در استان منتشر شده است.
فیروز فاضلی افزود: این تعداد نسخه کتاب در قالب چهار هزار و ۳۳۵ عنوان انتشار یافته است.
وی با بیان اینکه چهار هزار و ۲۰ عنوان کتاب تالیف و ۳۱۵عنوان ترجمه است، اظهار داشت: سه هزار و ۲۱۸ عنوان کتاب از این تعداد چاپ نخست بوده است.
وی با اشاره به این موضوع که میانگین آمار طی سال های مذکور نسبت به سال‌های پیش از آن از رشد قابل توجهی برخوردار بوده و این روند رو به رشد به طور نسبی در این سال‌ها تداوم داشته است، گفت: تعداد عناوین کتب منتشر شده در سال ۹۸ نسبت به سال ۹۲ دو برابر شد و در شمارگان نیز ۲۲ درصد رشد داشته است.
فاضلی گفت: ۸۹۹ مورد مجوز نشر طی سال ۹۸ در گیلان صادر شد که در این بخش نیز با توجه به صدور ۴۲۹ مجوز در سال ۹۲، با رشد بیش از دو برابری مواجه هستیم.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان ادامه داد: ۹۸۵ مؤلف شامل ۳۹۶ زن و ۵۸۹ مرد در استان فعالیت دارند که نسبت به سال ۹۲ تقریبا سه برابر شده اند.
فاضلی تصریح کرد: همچنین، ۵۳۵ نمایشگاه کتاب طی شش سال گذشته در استان برگزار شد که بالغ بر یک میلیون ۱۲۰ هزار نفر از آن ها بازدید کردند؛ برپایی نمایشگاه بزرگ کتاب استان طی این سال‌ها هیچ گاه تعطیل نشده است.
هم اکنون ۱۸۷ انتشارات دارای مجوز در گیلان وجود دارد که از این تعداد ۶۰ ناشر در سال گذشته فعال بودند.


اعلام اسامی داوران
جشنواره تئاتر تیرنگ


با معرفی داوران شانزدهمین جشنواره سراسری تئاتر بومی تیرنگ رقابت نمایشنامه‌ها آغاز شد.   
دبیرخانه جشنواره تئاتر بومی تیرنگ در این مرکز، اسامی داوران این رویداد سراسری را اعلام کرد.
«یاسر محمودی برنتی» مسوول واحد هنرهای نمایشی حوزه هنری مازندران و دبیر شانزدهمین جشنواره سراسری تئاتر بومی تیرنگ در این باره گفت: «حسن دولت آبادی» «سینا دلشادی» و «ایوب آقاخانی» سه داور این دوره خواهند بود.
وی افزود: از آنجا که شیوع کرونا و شرایط ایجاد شده وضعیت مبهمی را در جامعه ایجاد کرده چندی پیش بخش اجراهای پژوهشی این جشنواره حذف شده و همزمان با برگزاری اختتامیه در مرداد ماه سال جاری هدایایی برای شرکت‌کنندگان این بخش ارسال خواهد شد.
محمودی برنتی همچنین با اشاره به اینکه شانزدهمین جشنواره تئاتر بومی تیرنگ به دلیل شرایط موجود فقط در بخش نمایشنامه برگزار می‌شود گفت: آثار رسیده به دبیرخانه برای سه داور یاد شده ارسال شده و تا پایان تیر ماه نتیجه نهایی نیز اعلام خواهد شد.
شایان ذکر است که شانزدهمین جشنواره سراسری تئاتر بومی تیرنگ توسط واحد هنرهای نمایشی حوزه هنری مازندران و با محوریت موضوعی بررسی نقش مراسم آیینی مذهبی در زندگی، پرداختی به نقش انقلاب اسلامی در احیا و هویت بخشی آیین‌ها، روایتی نمایشی از شخصیت‌های برجسته مبارز علیه استعمار و استبداد، نقش و کارکرد آیین، بازی و سرگرمی و نمایش در تعمیق معرفت دینی و اشاعه سبک زندگی ایرانی اسلامی و همچنین افزایش روحیه امید و نشاط در جامعه برگزار می‌شود.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی