جستجو

 
 
طرح جدید واگذاری زمین به مردم
با اقساط 10ساله
 
 
 

معاون وزیر راه و شهرسازی از لزوم تعریف شدن شرکت‌های اجاره‌ای در کنار صنعت اجاره‌داری سنتی، به‌منظور کنترل اجاره‌بها در استان سخن گفت.
«محمود محمودزاده» ابراز کرد: براساس مصوبات موجود در راستای صنعت اجاره‌داری، باید بتوانیم تحول بنیادین در صنعت اجاره‌داری ایجاد کنیم. برای ایجاد این تحول علاوه بر شرایط سنتی که توسط بخش خصوصی ساری و جاری است، باید بتوانیم شرکت‌های اجاره‌ای را هم تعریف و راه‌اندازی کنیم.
وی گفت: با هدف تامین مسکن اجاره‌ای بلندمدت، میان‌مدت و کوتاه‌مدت پیشنهادی را به هیات دولت دادیم که خوشبختانه تصویب شد. براساس این تصویب دولت می‌تواند زمین 99ساله در اختیار شرکت‌های اجاره‌ای حرفه‌ای یا نهاد‌ها و دستگاه‌های عمومی بگذارد که این‌ها تولید مسکن اجاره‌ای کنند.
معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: این واحد‌ها در هر شهر به‌خصوص با اولویت کلان‌شهر‌ها و شهر‌های مراکز استان‌ها ابزاری برای کنترل بازار اجاره خواهند بود.
وی گفت: مصوبه بعدی موضوع فروش اقساطی زمین بود. در طرح اقدام ملی، بخشی از زمین‌ها به‌مدت 99 سال واگذار و بخشی از آن به‌عنوان فروش اقساطی به مردم می‌رسد. بنابر مصوبه دولت پرداخت اقساط به‌صورت 10ساله انجام می‌شود.
معاون وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: در این بخش برای متقاضیان حقیقی بدون کارمزد و با قیمت کارشناسی روز محاسبه می‌شود، ولی آن‌ها تا 10 سال اقساط پرداخت می‌کنند که البته 2 سال به‌عنوان دوران ساخت، تنفس دارد و این زمین‌ها مستقیم به مردم واگذار می‌شود.
کارشناس بازار مسکن هم گفت: به‌نظر من این‌که برای اجاره‌بها سقف گذاشته‌اند، هیچ فایده‌ای ندارد و سیاست غلطی است که سال‌های قبل هم اجرا شد و هیچ فایده‌ای نداشت. «پروین پورراهکار» رفع این مشکل را صرفا تولید مستمر، باکیفیت و به ‌اندازه کافی مسکن و جمع‌آوری بساط سوداگران بازار مسکن دانست و ادامه داد: التهاب بازار مسکن ناشی از سوداگری است که برنامه و سیاست مناسبی برای برخورد با آن مشاهده نمی‌شود.
این کارشناس گفت: بازار مسکن و زمین بدون اعمال حاکمیت دولت سروسامان نمی‌گیرد و باید اجاره‌داری حرفه‌ای برای کنترل اجاره‌بها راه بیفتد.
نایب‌ رییس انجمن انبوه‌سازان هم گفت: انتظار بخش خصوصی، ثبات قوانین و مصوبات حداقل برای 10 سال است، زیرا سرمایه‌گذار باید براساس آن برای سرمایه‌اش برنامه‌ریزی کند.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی