جستجو

مدیرکل بهزیستی گیلان:
 
مراکز نگهداری سالمندان در گیلان فاقد واحدهای ایزوله استاندارد است
 
 
 

مدیرکل بهزیستی گیلان از افزایش ۳۹.۵ درصدی تعداد فوت شدگان سالمند در سال ۹۸ نسبت به سال ۹۷ در استان خبر داد.
دکتر حسین نحوی نژاد در نخستین جلسه شورای سالمندان که در سالن غدیر استانداری برگزار شد، با بیان اینکه شورای سالمندی در استانها به ریاست استاندار و دبیری سازمان بهزیستی شکل گرفته است اظهار کرد: شورای سالمندی در دو بخش پزشکی با مسئولیت دانشگاه علوم پزشکی و بخش اجتماعی با مسئولیت سازمان بهزیستی تشکیل شده است.
وی با بیان اینکه علی رغم شیوع کرونا، ۱۶نشست شورای سالمندان در شهرستانها طی سال گذشته تشکیل شد گفت: از ابتدای سال تاکنون نیز پنج نشست در شهرستانها و سه کمیته در استان برگزار شده است.
مدیرکل سازمان بهزیستی گیلان با بیان اینکه یک درصد بودجه سازمانها به امر پژوهش اختصاص دارد افزود: درخواست داریم در خصوص سالمندان نیز طرح های پژوهشی داشته باشیم تا درگیر جامعه سالمند در آینده نباشیم.
نحوی نژاد با تاکید بر اهمیت غربالگری اختلالات شناختی در سالمندان ادامه داد: موضوع غربالگری اختلالات شناختی هنوز وارد بسته خدمتی سطح اول نشده است و همچنین برگزاری دوره های بازآموزی طب سالمندی هم با مشکلات بودجه ای مواجه است.
مدیرکل سازمان بهزیستی گیلان تعداد مراکز توابخشی مراقبتی سالمندی در استان را ۱۵ مرکز عنوان و اضافه کرد: ۹۱۳ سالمند در گیلان از این مراکز خدمت دریافت می کنند.
نحوی نژاد با اشاره به تاثیر کووید ۱۹ بر زندگی سالمندان خاطرنشان کرد: میزان مرگبار بودن کووید ۱۹ در گروه سنی سالمندان پنج برابر بیشتر از سایر گروه های سنی است.
وی فقدان واحدهای قرنطینه استاندارد، فقدان واحدهای ایزوله استاندارد، تداوم نیاز مالی و تدارکاتی برای وسایل حفاظت شخصی، استمرار رعایت پروتکل های بهداشتی و ... را از چالش های مهم در مراکز اقامتی سالمندان استان برای مقابله با ویروس کرونا عنوان کرد.

افزایش ۳۹.۵ درصد فوت شدگان سالمند در گیلان
نحوی نژاد افزود: در سال ۹۷، ۱۰۹مورد فوت سالمندان در استان را داشتیم که این تعداد در سال ۹۸ به ۱۵۳ مورد رسید.
وی تصریح کرد: میانگین کشوری تعداد فوت شدگان نیز در سال ۹۸ در قشر سالمند پنج درصد نسبت به میانگین کشوری رشد داشته اما در گیلان این میزان ۱۱ درصد بوده که این آمار کمی نگران کننده است.
وی اضافه کرد : ممکن است بخشی از این افزایش مرتبط با بیماری کرونا و آنفولانزا باشد.
وی تصریح کرد: در حال حاضر ۴۰ درصد از جمعیت تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد استان را سالمندان (بالای ۶۰ سال) تشکیل می‌دهند.
نحوی نژاد بیان کرد : ۷۴۰ هزار نفر از افراد دز سنین سالمندی در گیلان تحت پوشش تامین اجتماعی و هفت هزار نفر مستمری بگیر هستند.

حدود ۴۰ درصد جمعیت سالمندی گیلان تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد هستند
مدیرکل سازمان بهزیستی گیلان با بیان اینکه۳.۹۲ درصد از کل سالمندان استان تحت پوشش خدمات بهزیستی قرار دارند، خاطرنشان کرد: ۳۵.۴ درصد سالمندان استان تحت پوشش کمیته امداد هستند که ماهانه بالغ بر ۲۰ میلیارد تومان مستمری به خانواده دارای سرپرست سالمند
 تعلق می‌گیرد.
نحوی نژاد با بیان اینکه حدودا ۳۸.۹ درصد سالمندان کشور و ۳۹.۹ درصد سالمندان گیلان تحت پوشش بیمه  ای دو نهاد تامین اجتماعی و صندوق کشوری هستند یادآور شد: مقایسه بین تعداد موالید گیلان و ایران بین سال‌های ۹۷ و ۹۸ عدد ۱۴ درصد برای کشور و ۱۶ درصد را برای استان گیلان نشان می‌دهد همچنین تعداد درگذشتگان در بازه زمانی مذکور در کشور پنج درصد و در گیلان ۱۱
درصد است.
وی گندزدایی، نظارت و پایش مراکز بصورت مستمر، ممنوعیت ملاقات ها در مراکز، فعالیت اورژانس اجتماعی بهزیستی، توزیع اقلام و ... را از اقدامات انجام شده توسط این سازمان در دوران کرونا بیان کرد.
وی با اشاره به برخی اقدامات حمایتی از سالمندان گفت: در جریان شیوع کرونا برای هر سالمند ۵۳۰ هزار تومان به مراکز واریز کردیم که در مجموع  ۴۸۰ میلیون تومان به مراکز پرداخت و حدود ۲۴۰ میلیون تومان پاداش برای کارکنان واریز کردیم.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی