جستجو

 
 
اجرای طرح های آبیاری نوین
در ۱۸ هزار و ۵۸۰ هکتار
 اراضی گیلان
 
 
 

رئیس سازمان جهادکشاورزی گیلان اعلام کرد که طرح‌های آبیاری نوین تا کنون در ۱۸ هزار و ۵۸۰ هکتار از اراضی باغی و شالیزاری استان اجرا شد که از این میزان هشت هزار و ۳۳۷ هکتار در دولت تدبیر و امید انجام گرفت.
علی درجانی با بیان اینکه حدود ۳۴ هزار هکتار از اراضی استان گیلان مستعد اجرای آبیاری نوین است، افزود: گیلان با دارا بودن پیشرفت فیزیکی حدود ۶۰ درصدی اجرای سامانه های نوین آبیاری در رتبه شانزدهم کشور قرار دارد. وی اظهار داشت: سیاست های حمایتی دولت تدبیر و امید در بخش اجرای سامانه های نوین آبیاری؛ حمایتی همه جانبه بوده به نحوی که به رغم همه مشکلات و تنگناهای اعتباری در شرایط تحریم ها، اجرای این طرح بدون هرگونه محدودیت اعتباری در سطح استان در حال انجام است.
وی خاطر نشان کرد: اعطای کمک سهم مشارکت دولت به صورت بلاعوض به میزان ۸۵ درصد برآورد طرح براساس مصوبات سال ۹۸ در آبیاری قطره ای حداکثر تا سقف ۱۳۰ میلیون ریال و آبیاری بارانی حداکثر تا ۸۴ میلیون و ۵۰۰ هزار ریال به متقاضیان واجد شرایط بخش کشاورزی به صورت نقدی از محل اعتبار طرح کمک های فنی و اعتباری توسعه سامانه های نوین آبیاری در ازای اجرای طرح تعلق می گیرد.
 به گفته وی، رقم مابه التفاوت هزینه اجرای طرح از سهم مشارکت دولت با عنوان هزینه سهم مشارکت مردمی باید از سمت کشاورزان ذینفع به صورت نقدی و یا کمک یدی پرداخت شود.
رئیس سازمان جهادکشاورزی گیلان بیان داشت: افزایش عملکرد محصول، نیاز کمتر به نیروی انسانی، قابل اتوماتیک شدن سیستم آبیاری، از بین رفتن مشکلات علف هرز مزرعه و هزینه مبارزه با آن، توزیع به موقع و به اندازه آب و کود، بهبود کیفیت محصول و بازار پسندی آن و حفظ خاک و جلوگیری از فرسایش آن از جمله مزیت های آبیاری تحت فشار است.

 


مسافرت‌ها، عامل اوج گیری دوباره
شیوع کرونا در گیلان


رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان مسافرت به این استان را یکی از دلایل اوج گیری دوباره شیوع کرونا در ۵ هفته گذشته دانست.
ارسلان سالاری، رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان در مراسم افتتاح بخش سی تی اسکن بیمارستان پیروز لاهیجان گفت: اسفند پارسال، زمان اوج شیوع کرونا، تعداد بستری شدگان مبتلا به این بیماری در ۲۲ بیمارستان دولتی و خصوصی استان یک هزار و ۶۰۰ تا هزار و ۷۰۰ نفر بود که در سیر نزولی شیوع این بیماری به ۱۵۰ نفر رسید. او با بیان اینکه متاسفانه از ۵ هفته گذشته تاکنون تعداد بیماران مبتلا به کرونا در گیلان دوباره افزایش یافته است، افزود: آمار بستری شدگان مبتلا به کرونا در این استان به ۳۲۰ تا ۳۵۰ نفر رسیده است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان مسافرت به این استان را یکی از دلایل اوج گیری دوباره شیوع کرونا دانست و اظهار داشت: ۲۰ درصد بیمارانی که در گیلان بستری هستند از استان‌های دیگر به این استان سفر کرده و در مراسم مختلف نظیر عزا و عروسی اصول اولیه بهداشتی را رعایت نکرده اند.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی