جستجو

 
 
سناریوهای نجات
خلیج گرگان چیست؟
 
 
 
استاندار گلستان از در نظر داشتن 3 سناریو با همکاری پژوهشگاه اقیانوس شناسی و برای نجات خلیج گرگان خبر داد.
«هادی حق‌شناس» با اشاره به روند خشک شدن آب خلیج گرگان، اظهار کرد: سرنوشتی همانند دریاچه ارومیه در انتظار خلیج گرگان است. در اسکله بندر ترکمن، محلی که شاید تا ۲۰ سال قبل در آن کشتی پهلو می‌گرفت، امروز کاملا خشک شده است.
وی در ادامه گفت: از سال ۱۳۰۰ تا ۱۳۵۶ تراز آب دریای خزر ۴ متر کاهش و از سال ۵۶ تا سال ۷۴، دو و نیم متر افزایش یافته است؛ از حدود سال ۷۶ مجددا تراز آب در حال کاهش است. این امر نشان می‌دهد که سیکل کاهش و افزایش تراز آب دریای خزر منظم نیست.
استاندار گلستان ادامه داد: کارشناسان دلایلی مختلفی از جمله کوه‌زایی، شیرین‌تر شدن آب دریا، دبی ورودی از رودخانه ولگا و خشک شدن دریاچه آرال را برای این موضوع عنوان می‌کنند. تاکنون دلیل متقنی اعلام نشده است و به این خاطر باید به فکر آب خلیج گرگان بود.
حق‌شناس با اشاره به اهمیت خلیج گرگان گفت: خلیج گرگان طبیعی‌ترین حوضچه ماهیان خاویاری در دریای خزر است و زیستگاه مناسبی برای تخم‌گذاری این ماهیان است. علاوه بر این اگر خلیج گرگان خشک شود، تمامی شهرهای اطراف این خلیج حتی گرگان درگیر ریزگرد می‌شوند.
وی تاکید کرد: ما نباید منتظر بمانیم تا خلیج گرگان خشک شود و بعد به فکر راهکار باشیم. باید از همین الان اقدامات را انجام دهیم. در همین راستا در سطح ملی دو جلسه به ریاست دکتر جهانگیری معاون اول رییس‌جمهور برگزار شد. در این جلسات طرحی مصوب شد تا براساس آن دستگاه‌های متولی از جمله استانداری، آب منطقه‌ای، محیط زیست و جهاد کشاورزی طی مدت ۵ سال با برآورد اولیه ۹۰۰ میلیارد تومان اقدام به احیای خلیج گرگان کنند.
استاندار گلستان با اشاره به بررسی چند سناریو برای نجات خلیج گرگان خاطرنشان کرد: طرح اولیه، لایروبی کانال خزینی و چاپاقلی به‌منظور برقراری چرخش آب در خلیج است.
حق‌شناس ادامه داد: طرح دیگر استقرار بالشتک در دهانه خلیج گرگان و انتقال آب به داخل خلیج و جلوگیری از خروج آب از خلیج به سمت دریای خزر است.
وی بیان کرد: طرح دیگر در حال بررسی، افزایش حقابه‌های رودخانه‌های منتهی به خلیج گرگان است.
 
 

ناکارآمدی اجرای نظام هماهنگ حقوق مستمری‌بگیران در درمان دردی از بازنشستگان

عضو هیات رییسه کانون بازنشستگان تامین اجتماعی شهرستان ساری، برای اجرای نظام هماهنگ حقوق مستمری بگیران درمان دردی از بازنشستگان را
بی‌فایده دانست.
«نبی رسولی» با اشاره به تورم و گرانی سرسام‌آور در کشور گفت: هزینه‌های یک خانوار ۴ نفره حداقل ۶ تا ۷ میلیون تومان برآورد می‌شود؛ با این وضعیت، یک بازنشسته با ماهی ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان چه کند؟
این فعال با سابقه کارگری در مازندران، ضمن انتقاد از نوع نگاه مسوولین به وضعیت معیشتی کارگران و بازنشستگان گفت: درحالی که قرار بود بازنشستگان تامین اجتماعی مشمول افزایش حق مسکن و بن کالا باشند؛ مسوولین محترم با یک طرح همسان‌سازی حقوق، پرونده را بستند و بازنشستگان ماندند و مشکلاتی که لاینحل می‌مانند.
این عضو کانون بازنشستگان تامین اجتماعی شهرستان ساری با بیان این مطلب که در حال حاضر ۶۰ تا ۷۰ درصد بازنشستگان تامین اجتماعی حداقل‌ها را دریافت می‌کنند، گفت: وضعیت معیشتی بازنشستگان افتضاح است و باید در این شرایط سخت؛ تحت حمایت قرار گیرند.
رسولی گفت: انصاف نیست بعد از عمری تلاش برای اعتلای صنعت و اقتصاد کشور، بازنشستگان احساس شرمندگی و خرد شدن کنند.
 

باز هم فاجعه‌ای به نام اسیدپاشی

داماد اهل تهران در طول سفری به استان مازندران همسرش را با اسید سوزاند.
«سرهنگ شالیکار»، فرمانده نیروی انتظامی شهرستان نور در این‌باره گفت: زن و شوهری از اهالی تهران که برای مسافرت به ویلایی در چمستان آمده بودند، در اثر اختلاف خانوادگی با هم درگیر می‌شوند که شوهر اقدام به پاشیدن اسید بر روی همسرش کرد.
او با بیان این‌که شوهر ۳۷ ساله و همسرش ۳۴ ساله بودند، افزود: همسر این فرد به‌ علت شدت بالای سوختگی به بیمارستان سوانح و سوختگی شهید زارع در شهرستان ساری منتقل شد.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی