جستجو

 
 
حذف کنکور نظام قدیم
 از سال ۱۴۰۰
 
 
 

«علی کریمی فیروزجایی»، نماینده مردم شهرستان بابل در مجلس شورای اسلامی با اشاره به نشست کمیسیون آموزش با رییس سازمان سنجش و پذیرش دانشجو درباره موضوع «بازگشایی مدارس و رعایت پروتکل‌های بهداشتی»، از منطقی به نظر رسیدن دلایل مخالفت رییس سازمان سنجش با تمدید برگزاری کنکور نظام قدیم سخن گفت.
نماینده مردم بابل افزود: نخستین دلیل رییس سازمان سنجش برای عدم تمدید برگزاری کنکور نظام قدیم، صرف هزینه‌ میلیاردی برای برگزاری یک کنکور با سوالاتی مستقل بود که فقط برای ۸۰ هزار داوطلب است که از این میان نیز ۶۰ هزار نفر از این داوطلبان در رشته تجربی داوطلب
 آزمون هستند.
سازمان سنجش تمدید نشدن کنکور نظام قدیم را به همه داوطلبان اطلاع رسانی کرده بود. وی علت بعدی را اطلاع‌رسانی سازمان سنجش در رسانه‌ها برشمرد و گفت: پیش از برگزاری کنکور ۹۹ سازمان سنجش از طریق سازمان صدا و سیما و سایر رسانه‌ها عدم برگزاری کنکور نظام قدیم از سال ۱۴۰۰ به بعد را اعلام عمومی کرد.
عضو کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس مجلس تاکید کرد: بنابراین همه داوطلبان نسبت به برگزار نشدن کنکور نظام قدیم در سال‌‌های بعد مطلع بودند.
کریمی فیروزجایی افزود: عدم برگزاری کنکور نظام قدیم، تصمیم شورای سنجش و پذیرش دانشجو بود و مجلس و کمیسیون آموزش نیز تصمیم بر این گرفت که تغییری در این تصمیم ایجاد نکند و این مصوبه شورای سنجش و پذیرش به قوت خود پابرجا ماند. بنابراین کنکور نظام قدیم از سال ۱۴۰۰ حذف می‌شود.
منعی برای شرکت دانش آموزان نظام قدیم در کنکور نظام جدید وجود ندارد. عضو هیات رییسه مجلس با یادآوری این‌که بسیاری از محتوای درسی بین دانش‌آموزان نظام قدیم و نظام جدید مشترک بوده و تغییرات بسیار اندک است، گفت: دانش‌آموزان نظام قدیم می‌توانند در کنکور دانش‌‎آموزان نظام جدید شرکت کنند.

 


صدور نخستین مجوز گردشگری کشاورزی کشور در استان گلستان


مدیرکل میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع ‌دستی استان گلستان از صدور نخستین مجوز گردشگری کشاورزی کشور در این استان برای «مزرعه گردشگری توسکا» شهرستان گرگان خبر داد.
«احمد تجری» در نشست با مدیر مزرعه گردشگری توسکا، اظهار کرد: نخستین مجوز گردشگری کشاورزی کشور برای مزرعه گردشگری توسکا با حجم سرمایه‌گذاری بیش از ۱۶ میلیارد و ۵۴۸ میلیون ریال و ایجاد زمینه اشتغال ۲۰ نفر در شهرستان گرگان صادر شد.
وی تصریح کرد: درخواست‌های متعددی برای ایجاد مزارع گردشگری کشاورزی در سطح کشور وجود داشته و استان گلستان به‌عنوان نخستین استان در کشور در این حوزه برای مزرعه‌ای گردشگری مجوز صادر کرده است.
مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان گلستان بیان کرد: مزارع کشاورزی زمینه جذب بیشتر گردشگران به گلستان را فراهم خواهد ساخت و موجب می‌شود تا گردشگران در کنار اقلیم‌های متعدد از ظرفیت کشاورزی استان نیز که جاذبه‌های خاص و منحصربه‌فردی دارد
 بهره‌مند شوند.
وی گفت: محور توسعه استان بر دو محور گردشگری و کشاورزی استوار است و در رونق اقتصادی آن نیز گردشگری و کشاورزی می‌تواند بسیار موثر باشد.
تجری با اشاره به این‌که دستورالعمل گردشگری کشاورزی در وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی تدوین‌ شده است، یادآور شد: با ابلاغ این دستورالعمل، یک عنوان شغلی به فهرست مشاغل حوزه گردشگری افزوده شد و افرادی که علاقه‌مند در حوزه گردشگری کشاورزی هستند می‌توانند از این زمینه شغلی بهره برده و به‌صورت قانونی و با استفاده از ضوابط دستورالعمل‌های ابلاغی فعالیت کنند.
مدیر مزرعه گردشگری توسکا نیز در ادامه این نشست بیان کرد: کار احداث این مزرعه به‌مساحت پنج هکتار از سال ۱۳۹۶ آغاز و در تابستان ۱۳۹۸ فاز نخست آن آماده بهره‌برداری شد.
مجید زمانی با اشاره به اینکه باغ تمشک، مزرعه توت‌فرنگی، مزرعه سبزی‌ها و صیفی‌جات، مزرعه حیوانات و فضای آموزش کشاورزی از بخش‌های مختلف مزرعه توسکا است، خاطرنشان کرد: فعالیت‌های داخلی این مزرعه از قبیل کاشت، داشت و برداشت محصول براساس الگوی کار داوطلبانه
 صورت می‌گیرد.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی