جستجو

گزارشی انتقادی از اعمال مجدد محدودیت‌‌ها در مازندران با توجه به حرف‌های معاون استاندار مازندران؛
 
13 به‌علاوه چند فرمان!
 
 
 
سرویس سیاسی /

اشاره: چندی پیش که استاندار مازندران هشدار داد و انتقاد کرد که ماسک زدن در مازندران، در حدود 50 درصد است، مشخص بود که مازندران همیشه سبز، باز هم رنگ قرمز به خود خواهد گرفت. این جدی نگرفتن کرونا توسط مردم را بگذارید کنار بسته بودن دست مسوولان استانی برای ایجاد محدودیت‌های جدی‌تر مثل بستن راه‌های ورودی به استان تا متوجه بشویم چرا معاون سیاسی امنیتی اجتماعی استانداری مازندران از بازگشت جدی محدودیت‌ها به مازندران گفته است.

روند افزایشی آمار بیماران کرونایی در مازندران طی یک هفته اخیر و قرارگیری در وضعیت هشدار باعث شد تا به گفته جانشین ستاد استانی کرونا در مازندران بار دیگر اعمال محدودیت‌ها برای کنترل این ویروس در استان آغاز شود.
متاسفانه در این حدود یک هفته اخیر هم آمار بیماران بستری در بیمارستان‌های مازندران (علوم پزشکی بابل و مازندران)  از ۴۴۰ نفر به کل ظرفیت بیمارستان‌های مازندران باید به بستری بیماران کووید-۱۹ اختصاص یابد.
چقدر وحشتناک که باید منتظر سومین موج کرونا باشیم!
حالا ستاد مقابله با کرونای مازندران تصویب و اعلام کرده که علاوه بر ماندگاری ۱۳ محدودیت گذشته چند محدودیت جدید هم به اضافه شود تا شاید بتواند شروع دوباره فاجعه جلوگیری کند.

«ایرنا» در این‌باره به نقل از جانشین ستاد استانی مقابله با کرونا مازندران نوشت: «خیز آرام افزایشی آمار بیماران کرونایی  در یک هفته اخیر موجب شده تا بار دیگر این استان از لحاظ وضعیت کرونایی به مرز هشدار برسد و چنانچه پروتکل‌های بهداشتی به طور دقیق اجرا نشود، احتمال قرارگیری استان در زمره استان‌هایی با وضعیت قرمز نیز وجود دارد.
حسن‌نژاد اضافه کرده: براساس مصوبه ستاد استانی مقابله با کرونا به 13 محدودیت کرونایی پیشین که تعطیلی تالارهای پذیرایی، تجمعات، استفاده اجباری از ماسک در مراکز اداری، مدارس و واحدهای صنفی... تعداد محدودیت‌های جدید اضافه شد.
وی محدودیت‌های جدید را شامل تعطیلی مراکز تفریحی و گردشگری، تعطیلی مدارس با سطح پایین رعایت پروتکل‌های بهداشتی، از سر گیری ستاد روستایی مقابله با کرونا و سخت‌تر شدن نظارت بر واحدهای صنفی، برخورد شدید با متخلفان سلامت در واحدهای صنفی و اداری اعلام کرده است.
معاون سیاسی، اجتماعی و امنیتی استاندار مازندران گفت : با این رویکرد برای جلوگیری از قرارگیری استان در موج سوم کرونایی واحدهای گردشگری و تفریحی شامل پارکها و مراکز تفریحی تا پایان هفته آینده در سطح استان تعطیل شد و مدارسی که به دلیل مشکلاتی نتوانند پروتکل های بهداشتی را در سطح مورد نظر دانشگاه علوم پزشکی رعایت کنند نیز هفته آینده تعطیل شدند.
وی افزود: آمار مدارسی که نمی‌توانند پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند، شناسایی شد و در اختیار آموزش و پرورش و دانشگاه علوم پزشکی قرار گرفته است.
حسن‌نژاد اظهار داشت: علاوه بر این، ضمن اجباری شدن استفاده از ماسک در واحدهای صنفی از جمله نانوایی‌ها، این واحدها موظفند تا از خدمات‌دهی به مشتریان فاقد ماسک نیز خوداری کنند و اتحادیه‌ها و واحدهای صنفی نیز موظفند تا نظارتشان را تشدید کنند و دستگاه‌های بالادستی نیز باید عملکرد این واحدها را در امور نظارتی رصد نمایند و  چنانچه کم‌کاری صورت بگیرد از لحاظ قانونی با آنها برخورد می‌شود.
وی یادآور شد: همچنین هر واحد صنفی که متصدی آن ماسک نداشته باشد، در صورتی که پیشتر تذکر در یافت کرده باشد، قطعا پلمپ و به‌عنوان واحد صنفی متخلف به دستگاه‌های نظارتی برای برخورد معرفی می‌شود.
وی خاطرنشان کرد : این محدودیت‌ها برای واحدهای نانوایی بیش از سایر واحدهاست و در این واحدها تمام کارگران باید از ماسک استفاده کنند و اگر تخلفی در این حوزه صورت گیرد، ابتدا تذکر و در صورت تکرار آن واحد صنفی پلمپ خواهد شد.
جانشین ستاد استانی مقابله با کرونای مازندران اظهار داشت : همچنین بر اساس مصوبه ستاد استانی مقابله با کرونا تمام فرمانداران ۲۲ شهرستان استان ناظر بالادستی بر عملکرد دستگاه‌ها محسوب می‌شوند و ارزش‌یابی عملکرد فرمانداران نیز متناسب با کارکردشان در مقابله با کرونا لحاظ می‌شود.
وی خاطرنشان کرد: در شرایط فعلی برای کاهش سطح خسارت‌های جانی و اقتصادی ناشی از ویروس کرونا در مازندران نیاز به هماهنگی و همکاری تمام دستگاه‌های دولتی و غیر دولتی و همراهی مردم داریم.
رییس شورای اطلاع رسانی استان مازندران گفت : رسانه‌های استان نیز همانند گذشته باید با افزایش سطح آگاهی مردم نسبت به تبعات عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی، سطح حساسیت‌ها را در بین مردم افزایش دهند تا بتوانیم این ویروس را کنترل کنیم...


کرونا هم از دست یک‌سری رفتارهای دوگانه کلافه شده است. او می‌بیند که پراکندگی نظر و سلیقه و تصمیم‌گیری‌های متناقض در کشور امکان بیشتری برای بساط او فراهم کرده که به طور طبیعی باید باعث خوشحالی‌اش بشود اما بیایید فرض کنیم او یک رقیب جوانمرد است و دلش می‌خواهد در شرایط برابر و عادلانه ما را شکست بدهد!
کرونا اما حتی اگر این‌گونه فکر کند هم درنهایت تاثیری نخواهد داشت. ما همان جماعتی هستیم که بیماری و مرگ را هم جدی نمی‌گیریم. مشاهده خبرنگار «خبرشمال» در شهرهای مازندران در این مدت بخشی از مستنداتی‌ست که ثابت می‌کند، مردم مازندران در عادی‌انگاری، سرآمد عام و خاص هستند.
کافی‌ست در طول روز سری به مراکز مختلف شهری بزنید. از هایپرمارکت‌ها گرفته تا اغذیه‌فروشی و شیرینی‌فروشی و مطب پزشکان و داخل اتوبوس و تاکسی و...؛ در بسیاری از این اماکن می‌بینیم که صاحب مکان و شغل و مردم، توجهی به اولین و مهم‌ترین اصل اساسی یعنی ماسک زدن، ندارند. این معضل، همان‌طور که استاندار مازندران و برخی دیگر بارها اشاره کرده‌اند، یک مشکل فرهنگی‌ست که نشان می‌دهد در این چند دهه، آنچه نیاز ضروری ما بوده و نسبت به آن بی‌توجهی شده، فرهنگ است.
در ادامه پس می‌شود نتیجه گرفت، جامعه‌ای که برای سلامتی خودش و همنوع و همشهری‌اش ارزشی قایل نیست، طبیعی‌ست که مورد سوء‌استفاده مطامع و منافع افرادی قرار می‌گیرn که در پوشش مسوول و نماینده و...، می‌خواهند از او به‌عنوان نردبان استفاده کنند.
در همین روزنامه نوشتیم که کرونا و آنفلوآنزا، یک مسأله سیاسی نیست اما قابلیت سیاسی شدن دارد. این بند از این مطلب را اگر دوباره بخوانید، بیشتر به مفهوم عبارت موردنظر پی خواهید برد...

منظور از «ما» آنهایی هستند که جزو حدود 50 درصد استفاده کنندگان از ماسک محسوب می‌شوند. همان‌هایی که احتمالا در انتخابات سعی می‌کنند به شکل آگاهانه مشارکت کنند. همان‌هایی که وقتی متوجه رویکرد دوگانه در سطح کلان کشور در مقابله با کرونا می‌شوند، عصبانی می‌شوند. همان‌هایی که وقتی لمس می‌کنند مجلس جدیدشان درگیر خیلی چیزها هست اما درگیر واقعی کرونا نیست، بهشان برمی‌خورد. همان‌هایی که وقتی می‌بینند، نمایندگانشان در مجلس، درباره سفر به مشهد، حاشیه دارند. درباره گرفتن تسهیلات از خاص حاشیه دارند، درباره واکسن آنفلوآنزا حاشیه دارند و انگار حاشیه را بر متن ترجیح می‌دهند، سرخورده می‌شوند. همان‌هایی که بهتر از همه سره را از ناسره تشخیص می‌دهند اما هیچ‌وقت به خوبی و در حد لیاقت‌شان، دیده نمی‌شوند و جدی گرفته نمی‌شوند.
این «ما»، از مجلس و دولتش پاسخ صحیح می‌خواهد. این «ما»، از اینکه دولت به استاندارش، اختیار کامل در مبارزه با کرونا نمی‌دهد اما وقتی کم آورد، همین استاندار را جلو می‌اندازد تا پاسخ‌گو باشد، گلایه دارد. این «ما» دلش برای مجلس قبلی و قبلی‌ترش (که آنها هم ایراد زیاد داشتند) تنگ می‌شود، وقتی می‌بیند نمایندگانش و مجمع نمایندگانش در استان، رویکرد محکم و واضحی درباره کرونا ندارند.
حالا جناب آقای «حسن‌نژاد» عزیز، هر چه دلش می‌خواهد بگوید و هر راهکاری که به ذهن او و ستاد استان می‌رسد، مطرح کند؛ مشکل اصلی در جای دیگری‌ست و دادن کدهای اشتباهی، دردی را دوا نخواهد کرد.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی