جستجو

گزارش - یادداشت «خبرشمال» درباره وضعیت مبهم مجلس شورای اسلامی به بهانه حرف‌های اخیر نماینده مردم «صومعه‌سرا»؛
 
«دلخوش» به چه چیزهایی باشیم؟!
 
 
 

هومن حکیمی /


اشاره: هر چه از مجلس بنویسیم، کم است. هر چقدر به اهمیت جایگاه نمایندگان اشاره کنیم، کم است. هر طور که به ماجرای بهارستان نگاه کنیم و نقدش کنیم، کم است. کم است چون قرار بود و است که مجلس، عصاره ملت باشد... .

*گفتن از بدیهیات
«کاظم دلخوش»؛ نماینده مردم محترم «صومعه‌سرا» در مجلس شورای اسلامی»، دو روز پیش در جلسه‌ای با اعضای بسیج رسانه صومعه‌سرا، صحبت‌های مختلفی را مطرح کرد که کلیتش در ادامه همین مطلب آمده است.
ایشان در راستای تیشه به ریشه زدن دولت که برآیند رویکرد این مدت مجلس یازدهم بوده (کاری به درست یا غلط بودن این رویکرد نداریم؛ فعلا!) نقدهایی را نسبت به عملکرد دولت؛ به‌ویژه در بحث اقتصاد، بیان کرده که خیلی‌هایش هم درست هستند.
آقای دلخوش به بیمار بودن اقتصاد کشور و به وابستگی بودجه کشور به چند قلم کالای مشخص و به اینکه 85 درصد ارز کشور در اختیار دولت است اشاره کرده و با بیان اینکه بخش اعظم مشکلات اقتصادی فعلی کشور به خاطر تحریم دشمنان است، ضعف مدیریتی سه قوه و دستگاه‌های اجرایی را هم از دیگر عوامل منفی این ماجرا دانسته و گفته که «متأسفانه ضعف مدیریتی و تصمیم‌گیری‌های نادرست سبب شده که ما از منابع غیرنفتی همانند ذخایر معدنی به درستی استفاده نکنیم».

*«کاظم دلخوش» کیست؟
ویکی پدیا می‌گوید: «سید کاظم دلخوش اباتری هم‌اکنون نماینده حوزه انتخابی صومعه‌سرا در دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی و سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس است. او پیشتر در دوره‌های هفتم و هشتم و دهم نماینده این حوزه بوده‌است. دلخوش از تکنوکرات‌های اقتصادی ایران محسوب شده و در دوران نمایندگی، نایب رییس کمیسیون اقتصاد نیز بوده‌ است.
دلخوش در سال ۱۳۹۰ کاندیدای نهمین دوره مجلس شورای اسلامی بود اما حایز اکثریت آرا نشد و با اختلاف از راه یافتن به مجلس نهم بازماند، اما وی از بدنه مجلس جدا نشد و با حکم علی لاریجانی عضو هیأت بررسی و تطبیق مصوبات دولت با قوانین در مجلس شد. وی همچنین با حکم وزیر اقتصاد معاون نظارتی بیمه مرکزی کل کشور شد.
پس از شکست دلخوش در انتخابات سال ۹۰ وب‌سایت‌های خبری با توجه به فعالیت چشمگیر وی در مجلس نهم اینچنین نوشتند، که تنها حوزه‌ای که دلخوش می‌توانست در آنجا کاندید شود و رای نیاورد زادگاه وی بود. وی در حال حاضر ساکن تهران و دانشجوی دوره دکتری اقتصاد است.
دلخوش در سال ۱۳۹۲ کاندید ریاست دیوان محاسبات کشور شد و همزمان به عنوان گزینه اصلی تصدی ریاست بیمه مرکزی کل کشور نیز مطرح شد.
محمدباقر نوبخت معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی دولت یازدهم، دلخوش را به‌عنوان مشاور در امور مجلس و مجامع این معاونت انتخاب کرد».
خب، به سلامتی، از حرف‌های ویکی پدیا(!) این‌طور برمی‌آید که آقای «دلخوش»، سال‌ها در مجلس و پایگاه‌های استراتژیک دیگر، فعالیت کرده و متخصص امور اقتصادی هم است.
ایشان بهتر از من و شما می‌داند که مسایلی که در نقد این دولت (به درستی) مطرح کرده، صحبت و مشکل امروز و دیروز نیست و کشور ما مدت‌های مدیدی‌ست که به آنها دچار است. این هم که تا به حال حل نشده‌اند البته که فقط متوجه شخص آقای دلخوش نیست و به علت‌ها و افراد متعددی مربوط است اما حتما به ایشان هم مربوط است که سال‌ها در بالاترین جایگاه‌های تصمیم‌گیری و نظارتی در حوزه اقتصاد مشغول به کار بوده است.
اقتصاد ایران بیمار است؟ ما بسیار و بیش از حد به نفت وابسته‌ایم؟ انحصارگرایی در حوزه اقتصاد هم داریم؟ اینها را که مردم کوچه و بازار هم خوب می‌دانند...

*دو قیمتی بودن نه؛
 چند قیمتی بودن
«دو قیمتی بودن یک کالا زمینه فساد را فراهم می‌کند»؛ این را هم کاظم دلخوش، دو روز پیش بیان کرده. جمله‌ای که خیلی دور است از واقعیت امروز جامعه. برای‌تان چندین مثال هم می‌توانم بیاورم. در شهر من؛ «ساری»، قیمت یک نوع میوه در سه فروشگاه در سه نقطه شهر، سه قیمت متفاوت دارد. در شهر شما هم احتمالا همین‌طور است آقای دلخوش؛ مگر اینکه خریدهای شما هم مثل آن رییس‌جمهور سابق از یک مغازه خاص در محله‌ای خاص انجام شود که قیمت‌هایش، همین‌جوری بی‌دلیل، بسیار پایین‌تر از «نُرم» سطح شهر است!
از طرفی دیگر، نکته جذاب‌تر قیمت‌ها در شهرهای کشور این است که شما نمی‌توانی هیچ تضمینی در ثبات نه چند ماهه قیمت‌ها و نه چند هفته‌ای بلکه حتی چند روزه آنها داشته باشی. لطفا اشتباه هم نکنید که منظورم قیمت طلا و ارز و این‌طور چیزهای مبنایی و استراتژیک اقتصادی‌ست؛ به‌هیچ‌وجه! منظورم مثلا قیمت کره و تن ماهی و دوغ و ماست و... این‌طور چیزهاست آقای دلخوش!
حالا از شما می‌پرسم که این همه سال از انقلاب اسلامی ایران که با کمک و همیاری همین مردم اتفاق افتاد، گذشته و شما به‌عنوان یکی از مسوولان ارشد این نظام، تازه دارید همان حرف‌های تکراری را تحویل ما می‌دهید؛ چرا؟!
شما البته وقتی وضعیت این‌طور بلاتکلیف و آزاردهنده شده، حتی ابایی از نقد مجلس (همان مجلسی که الان و دوره‌های قبل عضوش هستید و بودید) ندارید و حاضرید گل به خودی بزنید تا کسی متوجه نشود(!) که باید «مارادونا» را ول کرد و «غضنفر» را گرفت، پس اینکه فرمایش کرده‌اید «متأسفانه انتخاب‌های نادرست مردم در انتخابات‌ها از دیگر عوامل مشکلات کشور است» و «مجلس یازدهم با همه تلاش‌ها هنوز جای خود را پیدا نکرده که این نشان می‌دهد جایگاه تخصصی مجلس ضعیف شده است»، بیشتر شبیه یک فرار رو به جلو است. البته که با این حرف شما موافقیم که انتخاب‌های نادرست ما از دلایل مشکلات کشور است و کاش در انتخاب نمایندگان‌مان بیشتر دقت می‌کردیم!

*ادبیات سیاسی، ادبیات سیاسی و ادبیات سیاسی!
مجلس یازدهم چندین مشکل دارد که یکی از آنها قطعا ادبیاتی‌ست که اغلب نمایندگانش در بیان حرف‌های‌شان به کار می‌برند. رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس با ادبیاتی تند از اعدام رییس جمهور می‌گوید. «کاظم دلخوش» این‌گونه مسأله و معضل اقتصاد کشور را در حد یک مناظره انتخاباتی تنزل می‌دهد. یکی دیگر، «دنا پلاس» را با «شاسی‌بلند» طاق می‌زند و ما همچنان درگیر بدیهی‌ترین و مبنایی‌ترین نیازهای اولیه‌مان هستیم برای اینکه بهتر و بیشتر زنده بمانیم!

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی