جستجو

مدیرکل راه و شهرسازی مازندران:
 
در کنترل و نظارت حوزه ساخت و ساز یکی از استان‌های پیشرو هستیم
 
 
 
نظری؛ مدیرکل راه و شهرسازی مازندران در دومین همایش بهداشت، ایمنی و محیط زیست در صنعت ساختمان ( hse ) گفت: در کنترل و نظارت، استان مازندران یکی از استانهای پیشرو در حوزه ساخت و ساز می باشد.
 مهندس نظری مدیر کل راه و شهرسازی مازندران در مراسم افتتاحیه دومین همایش ملی بهداشت، ایمنی، محیط زیست در صنعت ساختمان گفت: در کنترل و نظارت و کنترل مضاعف استان مازندران یکی از استان‌های پیشرو می‌باشد و تمام پروژه‌ها در سطح استان رصد خواهد شد و حضور و جدیت مهندسین مازندران باعث شده مشکلات در استان در حوزه ساخت و ساز بسیار پایین باشد.
مهندس نظری خواستار راه‌اندازی شماره 3 رقمی گویا جهت گزارش مردم بابت کاستی‌های بهداشتی، ایمنی و محیط زیست در کشور شد تا حوادث ناشی از اینگونه موارد کاهش یابد.
عضو شورای سیاست‌گذاری این همایش در ادامه با اشاره به فضای مناسب ساخت و ساز در تمامی شهرها و روستاهای مازندران اعلام داشت: این موضوع وظایف ما را در راستای حفظ محیط زیست سنگین تر می‌کند.
مهندس نظری در انتها از همکاری صمیمانه سازمان نظام مهندسی مازندران در راستای برگزاری این همایش تقدیر کرد.
مهندس علی نیا؛ رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان مازندران در این مراسم ضمن خوش آمدگویی به میهمانان اعلام داشت: بواسطه و آموزش مهندسین و hse همکاری های نزدیک با اداره کل راه و شهرسازی، دبیرخانه دائمی در مازندران مستقر شده است.
وی در ادامه با توجه به تکلیف مقررات ملی برای مهندسین در راستای محافظت از ساختمان بعنوان یک سرمایه ملی گفت با توجه به گردش 15 تا 20 میلیارد دلاری ساختمان در کشور، اهمیت این موضوع بسیار زیاد خواهد بود. ایشان طول عمر ساختمان را در ایران بسیار پایین دانست و گفت: از زمان طراحی، نظارت و ساخت باید تمام توجهات به افزایش طول عمر ساختمانها باشد.
رئیس سازمان نظام مهندسی مازندران موضوع نخاله را یکی از معظلات کشور دانست و اشاره نمود شهرداریها باید برنامه جامع و مدونی برای آن آماده نمایند.
عضو شورای مرکزی نظام مهندسی کشور با اشاره به ظرفیت انسانی سازمانهای نظام مهندسی با توجه به گستردگی صنعت ساختمان خواستار تعریف طلاحیتهای جدید طبق ماده 4 جهت افزایش اشتغال قانون شد.
علی نیا با اشاره به نبود متولی واحد در صنعت ساختمان از وزارت راه و شهرسازی خواست تا در این موارد از ظرفیت سازمانهای نظام مهندسی استفاده گردد.
وی در انتها از همکاری های اداره کل راه و شهرسازی در به ثمر نشستن این همایش تشکر و قدردانی نمود.
دکتر محمودزاده معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی در مراسم افتتاحیه دومین همایش ملی بهداشت، ایمنی و محیط زیست بحث آموزش عمومی برای همه شهروندان و مهندسین ، آموزش های خاص را لازمه hse دانست.
ایشان hse را احترام به انسانها دانست و گفت لازم است تا استانداردهای لازم بعنوان چک لیست توسط دفتر مقررات ملی تهیه گردد و ارزیابی هوشمند برای ساختمان‌های مهم و بزرگ بصورت لحظه‌‌ای انجام گیرد.
وی در ادامه افزود : امروز باید به کیفیت ساختمانها و شرایط زیست محیطی توجه ویژه ای داشته باشیم و در همین راستا برنامه ریزی لازم جهت صدور پروانه تخصصی برای مهندسی انجام شده و بزودی با برگزاری آزمون، این طرح اجرایی خواهد شد و در کنار صدور پروانه عمومی، برای ساختمانهای خاص که نیازمند آموزش های تخصصی می باشند از افراد دارای پروانه تخصصی استفاده
خواهد شد.
ایشان بروز بودن مجریان، ناظران و طراحان را لازمه فعالیت مهندسین دانست و افزود: بحث دفاتر حقوقی بزودی دارای ساختار منسجم و قانونمدی خواهند شد و همچنین طی پیشنهادی که به وزیر ارائه شده بزودی مرکز اسناد و موزه ملی مهندسین کشور راه اندازی خواهد شد.
معاون وزیر راه و شهرسازی همچنین از سازمان نظام مهندسی مازندران در راه اندازی نمایشگاه مهندس آینده تشکر نمود و خواستار افزایش اینگونه برنامه ها جهت آشنایی کودکان با حرفه مهندسی شد.
مهندس محمودزاده اظهار امیدواری کرد در سالهای آتی مسابقات ساختمان در همه اجزا ساختمان جهت تشویق سازندگان و مهندسین برگزار گردد.
وی در انتها از معاونت عمرانی استانداری مازندران، دفتر مقررات ملی، اداره کل راه و شهرسازی و سازمان نظام مهندسی ساختمان مازندران در راستای برگزاری این همایش تقدیر و تشکر نمود.
مهندس حامد مانی فر، مدیر کل مقررات ملی وزارت راه و شهرسازی در این مراسم با اشاره به حساسیت دفتر مقررات ملی به موضوع hse گفت: از زمانی که آموزش و ترویج این موضوع را در کشور آغاز نمودیم هیچ آشنایی در کشور در مورد این موضوع وجود نداشت .
ایشان با اشاره به به راه اندازی نشان تعالی hse ، به آموزش بیش از 1000 ارزیاب در کشور اشاره کرد و افزود: در اولین دوره ارزیای hse کشور، 4 پارامتر مدیریت، سلامت، ایمنی و محیط زیست را مورد بررسی قراردادیم و فقط 5 شرکت موفق به دریافت تندیس سطح اول hse گشتند.
عضو شورای سیاست گذاری دومین همایش ملی بهداشت، ایمنی و محیط زیست همچنین گفت: در سال 97 بیش از 1500 نفر در سراسر کشور آموزش دیدند و 14 سفر استانی برای ارزیابی یا آموزش انجام شد.
مدیرکل دفتر مقررات ملی تدوین سه جلد کتاب در حوزه hse را بعنوان یک مرجع کامل در کشور بسیار حائز اهمیت دانست که هم اکنون آموزش مهندسین در سه دوره اجباری بر پایه آنها انجام میگردد.
گفتنی است دومین همایش ملی بهداشت ایمنی محیط زیست در صنعت ساختمان به صورت مجازی برگزار و مراسم افتتاحیه آن با تعداد محدودی از مهمانان و با رعایت ‌های بهداشتی در روز چهارشنبه 23 مهر ماه در هتل میزبان بابلسر برگزار گردید .
همچنین در پایان مراسم با حضور مسوولین و مهمانان از تمبر یادبود دومین همایش ملی بهداشت ایمنی محیط زیست در صنعت ساختمان رونمایی شد.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی