جستجو

گزارش «خبرشمال» بر اساس اتفاقات و اخبار کرونایی روزهای اخیر؛
 
به هم رحم کنیم!
 
 
 

 مائده مطهری زاده /


کرونا روز به روز در ایران و بالطبع در مازندران ابعاد گسترده‌تر و فاجعه‌بارتری به خود می‌گیرد.
در حالی که بسیاری از کشورهای دنیا هنوز با موج دوم این ویروس دست و پنجه نرم می‌کنند ما در ایران، متاسفانه به دلیل عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی مردم و عدم جدیت مسوولان در وضع قوانین الزام‌آور و سختگیرانه به سرعت و با شدت در دام امواج سوم و چهارم کرونا گرفتار شدیم.

این روزها دیگر برای خیلی از ما خبر فوت 250، 270، 280 هموطن در اثر ابتلا به کرونا عادی شده و کاهش شدید تقیُّد مردم به زدن ماسک، خود، گواهی است بر این مدعا.
نشانه‌ای که افق ترسناکی از مرگ‌های کرونایی را در برابر دیدگان همگان ترسیم می‌کند اگر بدانیم!
به همان نسبت که کرونا هر روز و هر ساعت ابعاد تازه‌تری می‌یابد، اخبار و حواشی و اتفاقات گرداگرد آن نیز به سرعت در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود.

*داغ‌های کرونایی
یکی از آن داغ‌های کرونایی، اسکرین شات یک پیامک است که متن آن خبر از جریمه 200 هزار تومانی راننده‌ای می‌دهد که در ساعت 11:17 روز 21 مهرماه تخلف او که مربوط به عدم استفاده از ماسک بوده، در محور جهرم به شیراز توسط دوربین پلیس راهور ناجا ثبت شده است.
هرچند که در صحت و سقم این پیامک کمتر تردیدی می‌توان داشت، اما تا این لحظه هنوز هیچ یک از مقامات مسوول هیچ واکنشی نسبت به آن نشان نداده است.
خبر بعدی مربوط می‌شود به اعلام منع آمد و شد در پنج کلانشهر کشور یعنی تهران، کرج، مشهد، اصفهان و ارومیه.
چهارشنبه گذشته بود که وزیر بهداشت در جمع خبرنگاران از موافقت رییس جمهور با پیشنهاد اعلام منع عبور و مرور از مبدا و به مقصد پنج کلانشهر گفت و به این ترتیب اولین گام جدی برای اعمال محدودیت‌های سختگیرانه برداشته شد.
*لزوم دریافت عوارض از مسافران در مبادی ورودی شهرهای شمالی به‌ویژه مازندران
هنوز خیال مردم، به‌ویژه مازندرانی‌های نجیب و شریف که از ابتدای شیوع کرونا قربانی سفرهای غیرضرور و تفریحانه پایتخت‌نشینان بی‌مبالات شده بودند، از بابت کاهش سفرها راحت نشده بود که تصاویر و فیلم‌ها و گزارش‌های خبرنگاران و شهروندخبرنگاران، از جاده‌های پرترافیک منتهی به شمال به سرعت خبر از نزدیک بودن فاجعه‌ای
 بزرگتر می‌داد.
میهمانان ناخوانده و سهل‌انگاری که حتی اظهارات پلیس راه مازندران مبنی بر عدم یک‌طرفه کردن جاده‌های شمال نیز نتوانست آنها را از سفر به شمال منصرف کند و اینجاست که باید به حق بودن این سخنان یکی از پرستاران بخش کرونایی ایمان بیاوریم که در گفت‌و‌گو با یکی از خبرنگاران بخش خبری 20:30 تاکید کرد:«چرا دولت برای آنها که به شمال می‌روند جرایم و عوارض سنگین وضع نمی‌کند؟! می‌خواهند به شمال بروند تا به ویلایشان سری بزنند عیبی ندارد، اول عوارضی یک تا دو میلیونی‌شان را بپردازند، بعد تشریف ببرند! مطمئن باشید دیگر کسی جرات نمی‌کند حتی فکر شمال رفتن به سرش بزند! چه رسد به اینکه بخواهد بار سفر ببندد!».
عوارضی که جای خالی آن سال‌هاست در مبادی ورودی مازندران احساس می‌شود و شاید اگر جایش خالی نبود، الان جنگل‌های مازندران سرسبزتر، ساحل دریایش پاک‌تر، ارتفاعاتش بکرتر و اراضی‌اش
 بی‌ویلاتر بود!
*اعلام و اعمال محدودیت‌های شدیدتر کرونایی در مازندران
همزمان با تصمیم‌گیری دولت برای وضع قوانین سختگیرانه‌ کرونایی، مسوولان در مازندران هم بیکار ننشستند و با اعلام و اعمال محدودیت‌های بیشتر مردم را برای روزهای سخت‌تر کرونایی آماده کردند.
استاندار مازندران نخستین فردی بود که با اعلام محدودیت‌های 13 گانه کرونایی که شامل تعطیلی برخی اماکن عمومی می‌شود، زنگ خطر را در مازندران به صدا درآورد.
بعد از آن بر اساس پیشنهاد دانشگاه علوم پزشکی مازندران قرار شد برخی مدارس در بعضی از شهرها تعطیل شوند و سپس خبر تعطیلی یک هفته‌ای مراکز تفریحی گردشگری، تالارهای پذیرایی در استان با تصمیم ستاد استانی مقابله با کرونا، جهت پیشگیری از موج سوم کرونا از شنبه ۲۶ مهرماه به مدت یک هفته
 اعلام شد.
همچنین بنابر اعلام ستاد مقابله با کرونا استان مقرر شد با ایجاد گشت‌های بازرسی از صنوف و علی‌الخصوص نانوایی‌ها در سطح استان با سرپیچی‌کنندگان از پروتکل‌های بهداشتی برخورد جدی صورت گیرد.

*بیمه حضرت ابوالفضل هستم
همه این اخبار در حالی بود که کاربران شبکه‌های اجتماعی بار دیگر با شنیدن یک اظهارنظر عجیب دیگر از سوی یکی از نمایندگان مجلس در شوکی اساسی فرو رفتند.
داستان بسیار ساده اما به شدت تلخ و قابل تامل بود. آنطور که در خبرها آمده است، نماینده شهرستان ابهر در مجلس شورای اسلامی که در هنگام حضور در مجلس، از ماسک استفاده نکرده بود، طی اظهارنظری گفت:« رعایت موارد بهداشتی و پروتکل‌ها در شرایط کرونایی، جای خود دارد اما همان چیزی رخ می‌دهد که مقدر خداوند است و باید رخ دهد. من بیمه حضرت ابوالفضل هستم.»
این نماینده مجلس در حالی برای توجیه تخلف خود به حضرت ابوالفضل متوسل می‌شود که هفته‌هاست بر اساس اعلام صریح سازمان بهداشت جهانی، نزدن ماسک، بیش و پیش از آنکه برای خود فرد مخاطره‌آفرین باشد، برای دیگران دردسرساز است و از قضا همین مهم نیز باعث به راه افتادن کمپین (#ماسک_من_از_تو_محافظت_می‌کند_ماسک_تو
_از_من) شده است.
بی‌شک از همین رو بوده است که نمایندگان مجلس ایتالیا هفته‌ها پیش وقتی با یک نماینده بدون پوشش ماسک روبه‌رو شدند، وی را از مجلس بیرون راندند.

*دو حقیقت تلخ!
اما از همه این خبرها هم اگر بشود گذشت، از دو خبر کرونایی مهم دیگر که اولی از زبان دکتر حریرچی معاون وزیر بهداشت و دیگری از زبان رییس بیمارستان امام خمینی (ره) بیان شده بود، نمی‌شد به راحتی
 عبور کرد.
دکتر حریرچی که میهمان یکی از برنامه‌های زنده شبکه دو بود، در بخشی از سخنانش بعد از گذشت 7ماه از جولان کرونا در ایران به حقیقتی اشاره کرد که ‌بی‌شک یکی از تلخ‌ترین حقایق کرونایی در این مدت بوده است.
وی در پاسخ به پرسش مجری مبنی بر اینکه تا چه زمانی باید شاهد ثبت اعداد پرشمار فوتی‌ها در ایران باشیم گفت: حقیقت این است که براساس پروتکل‌های سازمان بهداشت جهانی ما تنها مرگ کسانی را در لیست فوتی‌های کرونا می‌آوریم که تست آنها مثبت بوده باشد و در این میان هستند کسانی که به دلیل منفی بودن تست کرونا اما با علائم کرونا فوت می‌کنند و ما بر اساس پروتکل‌های جهانی آنها را در لیست مرگ‌های کرونایی ثبت نمی‌کنیم و این در واقع به این معناست که اعداد اعلامی فوتی‌های کرونا بسته به منطقه جغرافیایی و شدت و حدت گسترش ویروس، تا سقف دو برابر آمارهای موجود نیز می‌تواند برسد و این یعنی همان فاجعه‌ای که شاید خیلی از ما انتظارش را نداشتیم اما با بی‎مبالاتی‌هایمان آن را رقم زدیم.
اما خبر تلخ بعدی را رییس بیمارستان امام خمینی تهران در یکی از بخش‌های خبری اعلام کرده بود.
وی با بیان اینکه دیگر کار از خواهش و التماس از مردم گذشته است، گفت: اغلب بیمارستان‌ها دیگر شرایط بستری بیمار جدید را ندارند و باید به مردم با صراحت اعلام کنیم که از این به بعد خون‌تان پای خودتان!

*هر روز عزاداریم
تمامی این خبرهای تلخ یک طرف، بی‌تفاوتی ما نسبت به یکدیگر یک طرف! اخبار کرونا هم که انگار فقط برای هوشیارسازی عده معدودی است و سایرین گویی از سیاره دیگری آمده‌اند یا خبر ندارند دور و برشان چه می‌گذرد یا خودشان را به آن راه زده‌اند! راهی که قطعا به تباهی خودشان منتهی خواهد شد.
کسانی که باور ندارند یا از آن بدتر هنوز در انکار این مهم به سر می‌برند که روزهاست که هر روز 280 نفر انسان نه عدد، بر اثر ابتلا به کرونا جان می‌سپارند و این یعنی هر روز 280 خانواده در ایران عزادار عزیزان‌شان می‌شوند! عزادار پدر، مادر، همسر، فرزند، خواهر و برادر و... . اما گویی تا کرونا زنگ در خانه ما را به صدا درنیاورد و کسی از بستگان ما را در خاک نکند، باورمان نمی‌‎شود که کرونا از آنچه فکر می‌کنیم به ما
 نزدیک‌تر است!
فقط دعا می‌کنیم که کاش تا قبل از آنکه خیلی دیر بشود و با ادامه روند فعلی میلیون‌ها ایرانی داغدار شوند، بنا به حدیث شریف ارحم ترحم از امام علی (ع) به یکدیگر رحم کنیم تا به ما رحم شود!

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی