جستجو

وقتی رییس سازمان نظام پزشکی برخلاف ادعای وزیر بهداشت اعلام می‌کند که  کرونای انگلیسی در مازندران وجود دارد؛ 
 
سپاسگزاریم آقای «نمکی»!
 
 
 

/«خبرشمال» - هومن حکیمی
مقدمه: همان روز که وزیر بهداشت، در مازندران گفت که ویروس کرونای انگلیسی در مازندران نیست، نوشتیم که طبق مشاهدات میدانی خبرنگار ما و در صحبت با دو نفر از کادر درمان استان، علایمی از حضور ویروس جهش یافته در مازندران دیده شده و چند مورد داریم... .
وزیر به تهران برگشت و حالا، فردای حضور ایشان در مازندران، رییس سازمان نظام پزشکی کشور به شکل رسمی اعلام کرده که این ویروس موسوم به انگلیسی، در مازندران پیدا شده است!
الان هم خیلی شیک و مجلسی به آقای وزیر دسترسی نداریم تا نظرش را درباره این یک بام و دو هوای وضعیت سلامت و بهداشت کشور بپرسیم که چرا در این یک سال، این همه مورد متناقض داریم.
مثلا چند وقت قبل، یکی از معاونان و مشاوران ارشد ایشان در انتقاد از سیاست‌های وزارتخانه بهداشت استعفا داد و کلی اتهام به وزارتخانه و شخص وزیر وارد کرد که آقای «نمکی» در پاسخ به این انتقادها، تنها به کلی‌گویی بسنده کرد و زیر بار نرفت.
امروز هم 48 ساعت نگذشته از تأکید آقای نمکی درباره اینکه در مازندران، ویروس جهش یافته کرونا نداریم، دیدیم که داریم و حالا یک نگرانی آشکار هم داریم؛ چه چیزهای دیگری را انکار می‌کنید آقای وزیر؛ درحالی‌که وجود دارند؟ آیا مشاهدات و رصدکردن‌های شما و مجموعه‌تان ایراد دارد؟ آیا نگرانید که همه چیز را با مردم در میان بگذارید؟ آیا مدیریت‌تان مشکل دارد؟ آیا همیشه باید از واقعیت‌های موجود و نیاز روز جامعه عقب باشید؟ مصلحت این است؟ چرا با مردم روراست نیستید آقای وزیر؟ چند نفر دیگر از اعضای کادر درمان مازندران باید از اضطراب و فشار کاری تلف بشوند تا جواب بدهد؟ چند نفر از مردم (به‌خصوص آنهایی که مراعات می‌کنند) باید مبتلا شوند و فوت کنند تا جواب بدهد؟
چند روز دیگر که باز مجبور شدید به مازندران بیایید، چه چیز دیگری را انکار خواهید کرد؟ تا آن موقع چقدر به آمار پایین کشته‌شدگان کرونایی‌تان خواهید بالید درحالی‌که ما اینجا داریم از نگرانی دق می‌کنیم؟
چه روزهای قشنگی برای‌مان ساختید آقای وزیر و به خاطرش از شما ممنونیم!

 

شفاف از زبان رییس سازمان نظام پزشکی؛
اگر واکسن در زمان مناسب
تولید و توزیع نشود بی‌فایده است


محمدرضا ظفرقندی در نشستی خبری در خصوص وضعیت ویروس کرونای انگلیسی اعلام کرد که این ویروس در کردستان و مازندران یافت شده اما کنترل شده است.
رییس سازمان نظام پزشکی در ابتدای نشست گفت: ما با بیماری کشنده کرونا مواجه هستیم. در کشور 8 مرکز تولیدی در زمینه واکسن کرونا فعالیت دارند و البته نتایج مناسبی از این بیماری یافت شده است.
او افزود: واکسن‌ها از میکروب ضعیف شده تولید می‌شوند. این واکسن باید در تاریخ مناسب تولید و توزیع شود. ویروس در حال جهش است و مرگ ‌و میر روزانه در برخی کشورهای اروپایی بالای هزارنفر است. در انگلیس و آفریقای جنوبی 90 درصد مبتلایان درگیر ویروس جهش یافته هستند. رییس سازمان نظام پزشکی در خصوص ویروس کرونای انگلیسی بیان کرد: این ویروس در کشور ما در کردستان و مازندران یافت شده و البته کنترل شده است.
او ادامه داد: اهمیت واکسن برای جلوگیری از مرگ و میر و قطع زنجیره انتقال است. بر اساس آخرین بررسی‌ها افرادی که به کرونا مبتلا هستند نیازی به تزریق واکسن ندارد درحالی‌که اگر فرد مبتلا آنتی‌بادی نداشته باشد باید تزریق را انجام دهد. در ضمن یک‌بار تزریق این واکسن کافی نیست و در بازه دو تا پنج سال یکبار باید تکرار شود.
ظفرقندی درباره فاز یک واکسن ایرانی کرونا گفت: این فاز در بهمن به اتمام می‌رسد در فاز اول 50نفر تزریق می‌شود تا عوارض بررسی شود. در فاز دو 800نفر تزریق را انجام داده و میزان آنتی‌بادی بررسی می‌شود در فاز3 حدود 3هزار نفر واکسن را تزریق و علایم بالینی بررسی می‌شود باید بر تهیه واکسن تمرکز کرد.
او در خصوص خرید واکسن از کوواکس افزود: به حساب کوواکس پول واریز شده است. سازمان بهداشت جهانی بر اساس سهمیه و حدود 20درصد جمعیت واکسن ارائه می‌دهد در این شرایط باید برای گروه‌های حساس زودتر واکسن تهیه کرد.
رییس سازمان نظام پزشکی درباره

آخرین وضعیت ویروس انگلیسی گفت: این ویروس جهش یافته و بالای 70درصد قدرت سرایت بیشتری دارد و میزان ابتلا و مرگ و میر را افزایش می‌دهد. علاوه بر تست پی سی ار، افراد باید دوران قرنطینه را بگذرانند.
او درباره واکسن مشترک تولیدی ایران و کوبا افزود: انستیتو پاستور در این زمینه فعالیت می‌کند و زمان حصول این واکسن سه ماه آینده است.
ظفرقندی درباره آزمایش واکسن کوبایی ادامه داد: هر وقت یک واکسن به مرحله اطمینان‌سنجی رسید بر اساس بررسی سازمان غذا و دارو تایید و در کشور مبدا و مقصد تزریقات آن انجام می‌شود. بحث واکسن علمی بوده و مقوله مورد نیاز مردم است.
رییس سازمان نظام پزشکی بیان کرد: واکسن استرازنکا روسی بوده و این واکسن بر اساس فرمول علمی می‌تواند در هند یا دیگر کشورها تهیه شود. هم اکنون ترکیه 50 میلیون واکسن از چین خریداری کرده و امارات هم پیش خرید واکسن را انجام داده است و باید مجاری تهیه واکسن متعدد باشد.
او افزود: 290شرکت در دنیا به دنبال تهیه واکسن هستند و شرایط تهیه‌ واکسن به قیمت و شرایط خریداری آن بستگی دارد از اول هم قرار بود از روسیه واکسن استرازنکا تهیه شود.
ظفرقندی در خصوص وضعیت واکسن‌های تولید داخل تصریح کرد: بر اساس گزارشات وزارت بهداشت قبل از عید دو هزار دوز واکسن به کشور می‌رسد. واکسن تولید داخل در فاز حیوانی مناسب بوده است. هنوز در کشور واکسن‌های تولیدی گسترده نشده تا درباره اثربخشی آن بر روی ویروس انگلیسی بررسی انجام شود. البته واکسن قبل از عید از روسیه وارد می‌شود.
رییس سازمان نظام پزشکی ادامه داد: اطمینان‌بخشی واکسن‌های داخلی از مسیر علمی و دانشگاهی انجام می‌شود و در فاز حیوانی بسیاری از واکسن‌ها بر روی موش بررسی شده است. در حالی که واکسن تولید داخل بر روی میمون بررسی شده و 600 لام پاتولوژیک از حیوانات گرفته شده است.
ظفرقندی درباره مهاجرت 3 هزار پزشک در ماه‌های اخیر ادامه داد: در دو سال گذشته دوهزار و 400نفر تقاضای گود استندینگ داشتند. باید خدمت داخل کشور جذاب‌تر باشد اما در نظام پزشکی فقط گود استندینگ صادر می‌کنیم.

رییس سازمان نظام پزشکی در خصوص واردات واکسن کرونا توسط هلال‌احمر هم گفت: 150 هزار دوز واکسن کرونا که توسط خیرین خریداری شده و قرار بود واردات آن توسط هلال انجام شود، لغو شد. برنامه‌ای برای خرید فایزر و مدرنا در کشور نداشتیم. هزینه‌های این واکسن‌ها گران بوده و نگهداری آن سخت است. واکسن از مجاری مختلف به کشور ارسال می‌شود.
او خاطرنشان کرد: بیماری‌های دیگر در دوران کرونا تحت‌تاثیر قرار گرفته است. برخی از اقدامات درمانی لازم انجام نمی‌شود. در بیمارستان‌ها چرخه درمان بیماری ها باید ادامه داشته باشد. هزینه های اقلام حفاظتی در نظر گرفته نشده است در عین حال حجم کار کادر درمان بسیار بوده و 50 درصد بستری های بیماران کرونایی در بخش خصوصی است که باید حمایت شوند.
به گفته او وزارت بهداشت و دولت باید از خرد جمعی و سازمان نظام پزشکی بیشتر استفاده کند.
ظفرقندی اضافه کرد: کاهش محدودیت با کاهش مرگ و میر همراه است. بر اساس تاکید سازمان بهداشت جهانی در صورت کاهش ابتلا مدارس بر اساس رعایت پروتکل‌ها بازگشایی می‌شوند.
رییس سازمان نظام پزشکی در خصوص نحوه واردات واکسن کرونا به گفت: بخش خصوصی باید برای تهیه واکسن وارد عمل شود.
او همچنین درباره نحوه و بازه تزریق واکسن کرونا گفت: در صورت واکسیناسیون عمومی هر دو تا 5 سال یک‌بار باید این واکسن به مردم تزریق شود.
ظفرقندی افزود: میزان واکسن مورد نیاز کشور در حال افزایش است و اگر 70 درصد مردم واکسینه شوند زنجیره قطع می‌شود.

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی