جستجو

 
 
وزیر راه  نماینده ساری را قانع کرد!
 
 
 

محمد اسلامی؛ وزیر راه و شهرسازی، که برای پاسخ به سوال بابایی کارنامی نماینده ساری و میاندرود برای تعیین تکلیف نیروهای قراردادی این وزارتخانه درجلسه علنی مجلس حضور یافته بود، وعده داد نیروهای شرکتی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای تعیین تکلیف شوند.
بابایی کارنامی در طرح سوال خود با بیان اینکه حدود ۲۰ هزار نفر راهدار مسوول صیانت از راه‌های کشور هستند، گفت: بر اساس تصویب‌نامه یکم بهمن ماه ۱۳۹۰ هیات وزیران، نیروهای شرکتی و قراردادی باید تعیین تکلیف می‌شدند اما هنوز وضعیت آنها مشخص نشده است.
نماینده مردم ساری و میاندرود با بیان اینکه این موضوع سابقه‌ای ۱۵ ساله دارد، ادامه داد: نمی‌دانیم افرادی که در بخش‌های مختلف وزارت راه هستند را با چه عنوانی خطاب کنیم. در مناطق روستایی انتظار خدمات راهداری دارید ولی وقتی با عدم این خدمات مواجه می‌شوید، مدیریت آن بخش می‌گوید منابع ندارد. این منابع کجا هزینه می‌شود؟
کارنامی با تاکید بر اینکه فقط برای سوال از وزیر در این جایگاه حاضر نشده است، گفت: قرار بود مجلس یازدهم متفاوت باشد، درحالی که نزدیک به ۱۲ هزار نیروهای راهدار کشور بلاتکلیف هستند و نمایندگان مجلس باید در این باره کاری انجام دهند.
وی از وزیر راه و شهرسازی خواست که در این باره شفاف‌سازی کند که آیا ۱۱ هزار و ۵۰۰ نیروی راهداری در بودجه ۱۴۰۰ تعیین تکلیف می‌شوند یا خیر؟ و گفت: اگر آقای اسلامی این سوال را پاسخ دهند، مردم و نمایندگان مردم هم قانع خواهند شد.
نماینده مردم ساری در مجلس اضافه کرد: طبق اصل ۸۴ و ۸۳ قانون اساسی مجلس باید ناظر باشد و از وزیر بارها و بارها خواستیم تکلیف نیروی انسانی خود را مشخص کند که هنوز این موضوع به سرانجام نرسیده است.
وزیر راه و شهرسازی هم با بیان اینکه امروز بیش از هر زمان دیگری نیازمند جذب نیروی ماهر و فنی هستیم، گفت: باید موانع قانونی این کار فراهم شود.
وی با تاکیدبر لزوم وجود امنیت شغلی کارکنان سازمان راهداری گفت: البته تعیین تکلیف نیروهای قراردادی یک بار در هیات دولت تصویب و بعد از آن لغو شد و امیدواریم این مجوز را از مجلس بگیریم تا افرادی که دارای مهارت فنی و انگیزه کاری هستند و می توانند به صورت شبانه روزی از راه‌های کشور صیانت کنند، جذب کنیم.
اسلامی خاطرنشان کرد: نوسازی تجهیزات، جذب نیروی انسانی و ساماندهی از جمله اهداف وزارتخانه است و ما می‌توانیم با عملی شدن این سه هدف نگهداری و بهره‌برداری از راه‌های کشور را ساماندهی کنیم و از هیأت رییسه مجلس و نمایندگان می‌خواهم وزارت راه و شهرسازی را در این راه همراهی کنند.
بابایی پس از پاسخ‌های وزیر به صورت مشروط قانع شده و در خصوص ساماندهی نیروی انسانی یک ماه به وزارت راه مهلت داد.


محسنی بندپی:
با واقعیت زندگی جامعه معلولان
فاصله زیادی داریم
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، بابیان اینکه جامعه معلولان به دلیل افزایش چند برابری قیمت تجهیزات و ارایه خدمات با مشکلات جدی مواجه شده‌اند، تاکید کرد که بین درآمدها و هزینه‌های این بخش مندرج در بودجه ۱۴۰۰هیچ ارتباط منطقی وجود ندارد.
محمدعلی محسنی بندپی در مورد انتقاد معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور از میزان محدود بودجه‌ای که برای اجرای قانون حمایت از حقوق معلولان در سال ۱۴۰۰ تعیین شده است، آن هم در شرایطی که آنها اعلام کرده بودند برای اجرای این قانون به ۳۸ هزار میلیارد تومان بودجه نیاز دارند، گفت: متاسفانه در بودجه 1400 حدود ۱۷۰۰ میلیارد تومان برای اجرای این قانون پیش‌بینی شده است و بین درآمدها و هزینه‌های این بخش مندرج در لایحه بودجه هیچ ارتباط منطقی وجود ندارد، ضمن اینکه همین میزان بودجه‌ای هم که برای سال آینده تعیین شده است به طور کامل تخصیص پیدا نمی‌کند.
نماینده مردم چالوس، نوشهر و کلاردشت در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: هم‌اکنون هم زندگی جامعه معلولان و معیشت آنها تحت شعاع وضعیت اقتصادی کنونی کشور قرار گرفته است و هم با افزایش چندین برابری قیمت تجهیزات توانبخشی مواجه هستند. همچنین این افزایش قیمت تجهیزات توانبخشی به گران‌تر شدن ارائه خدمات توانبخشی نیز منتهی شده است.
این نماینده مردم در مجلس یازدهم، تاکید کرد: آنچه مسلم است اعتباراتی که در لایحه بودجه 1400 برای اجرای قانون جامع حمایت از حقوق معلولان تعیین شده است خودبه‌خود با هزینه‌هایی که سازمان بهزیستی و جامعه معلولان خواهند داشت، فاصله بسیار زیادی دارد.

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی