جستجو

 
 
برگزاری کارگاه
 آموزشی آنلاین جشنواره کالاها
 و محصولات فرهنگی گیلان
 
 
 
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان از برگزاری کارگاه آموزشی آنلاین نخستین جشنواره کالاها و محصولات فرهنگی این استان به‌مدت چهار روز خبر داد.
«فیروز فاضلی» با اشاره به برگزاری نخستین جشنواره کالاها و محصولات فرهنگی استان گیلان، اظهار کرد: این جشنواره همزمان با ششمین دوره جایزه ملی فیروزه و در سه بخش «عروسک»، «نوشت‌افزار» و «طرح و بسته‌بندی کالاهای فرهنگی» در استان گیلان برگزار می‌شود.
فاضلی با اشاره به تمدید مهلت جشنواره تا ۱۰ اسفندماه، گفت: علاقه‌مندان اعم از تولیدکنندگان، کارآفرینان و هنرمندان به شرکت در این رویداد فرهنگی می‌توانند از طریق سامانه برخط جشنواره فیروزه به‌نشانی https://jayezehfiroozeh.farhang.gov.ir در بخش استان گیلان و آثار خود را به صورت انفرادی و یا گروهی ارسال کنند. آثار ارسالی می‌تواند در سه رده سنی کودک، نوجوان و بزرگسال ارسال شود.
وی در ادامه با اشاره به برگزاری کارگاه‌های آموزشی در راستای برگزاری این جشنواره، افزود: با توجه به شرایط کرونایی و عدم برگزاری تجمعات این کارگاه‌ها به‌صورت آنلاین برگزار خواهد شد.
فاضلی با بیان این‌که این کارگاه‌ها به مدت چهار روز تا پنجشنبه هفتم اسفندماه ادامه خواهد شد، گفت: موضوع این کارگاه‌های که با حضور اساتید مجرب برگزار خواهد شد در زمینه مارکتینگ و برندینگ محصولات فرهنگی، اثربخشی رنگ در طراحی محصولات فرهنگی، بررسی جایگاه عروسک و تأثیر و نقش آن در انتقال فرهنگ و سنت، نیز تکنیک‌های طراحی بسته بندی محصولات فرهنگی است.
 وی افزود: این کارگاه‌های آموزشی از ساعت ۱۲ الی ۱۳:۳۰ در آدرس https://gilan.farhang.gov.ir/u/6d7 برگزار می‌شود.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان در ادامه با اشاره به این‌که متأسفانه در سال‌های گذشته در حوزه تولید محصولات فرهنگی اقدامات شایسته و قابل قبولی و در حد فرهنگ ایران به ویژه استان گیلان انجام نشده است، گفت: برگزاری چنین جشنواره‌هایی به شناسایی فعالان این حوزه‌ها کمک و در ادامه به تولید محصولات فرهنگی مناسب کمک خواهد کرد.
وی به برخی از اهداف برگزاری این جشنواره اشاره و اضافه کرد: فرهنگ‌سازی و ترویج، تولید، توزیع و مصرف کالاهای فرهنگی، هنری، زمینه‌سازی جهت نوع‌آوری و تبادل اندیشه‌ها و آموخته‌های هنرمندان و تولیدکنندگان محصولات فرهنگی، هنری، بهره‌برداری از نمادهای ملی و بومی محلی استان، ارتقای کارآفرینی و ارزش‌آفرینی در حوزه فرهنگ و هنر، شناخت عمیق‌تر بوم فرهنگ و ظرفیت‌های موجود آن در استان و رونق کسب و کارهای فرهنگی از طریق شناسایی بازارهای پنهان در حیطه محصولات فرهنگی و هنری و خدمات فرهنگ بومی بخشی از اهداف نخستین جشنواره کالاها و محصولات فرهنگی استان گیلان است.
 

دیپلم افتخار دو جشنواره بین‌المللی
 برای هنرمندان گیلانی

معاون امور هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان از کسب دو دیپلم افتخار به ترتیب جشنواره‌های بین‌المللی فیلم رشد و کاریکاتور کلاهخود طلایی صربستان توسط «رضا مجلسی» و «جواد تکجو» خبر داد.
«سید امیر مصباح» با اشاره به شیوع ویروس کرونا و تعطیلی بسیاری از فعالیت‌ها به ویژه فعالیت‌های هنری و سینمایی، اظهار کرد: در یک سال گذشته بسیاری از جشنواره به واسطه شیوع این مهمان ناخوانده تعطیل و یا به‌صورت مجازی برگزار شد.
معاون هنری و سینمایی ارشاد گیلان ادامه داد: کرونا سبب شد تا سی و دومین جشنواره تئاتر استانی گیلان و سومین جشنواره نمایشنامه‌نویسی و حتی اکران همزمانی سی و نهمین جشنواره فیلم فجر که هرساله با حضور پرشور هنرمندان و علاقه‌مندان به این حوزه برگزار می‌شد، با محدودیت و تعداد اندکی از هنرمندان برگزار شود.
مصباح با اشاره به این‌که از سوی دیگر تعطیلی فعالیت سبب نشده که هنرمندان گیلان در جشنواره‌های بین المللی شرکت نکنند، گفت: در همین ایام شاهد درخشش تعدادی از هنرمندان استان در جشنواره‌های ملی و بین‌المللی بوده‌ایم.
وی با بیان این‌که دو هنرمند عرصه هنرهای تجسمی و سینمایی استان گیلان در جشنواره‌های بین‌المللی درخشیدند، اضافه کرد: «جواد تکجو» و «رضا مجلسی» موفق شدند با ارایه آثار خود در دو جشنواره دیپلم افتخار این جشنواره‌ها را کسب کنند.
معاون هنری و سینمایی ارشاد گیلان با اشاره به این‌که «تکجو» با ارسال اثر خود به بیست و نهمین فستیوال کلاهخود طلایی صربستان دیپلم افتخار این جشنواره را به عنوان تنها ایرانی کسب کرد، گفت: این هنرمند گیلانی با اثر «پنجره‌ای برای دیدن» در این جشنواره شرکت و موفق به کسب دیپلم افتخار شد. وی در ادامه به مستند «طلارودان» اثر رضا مجلسی هنرمند گیلانی اشاره و اضافه کرد: اثر این هنرمند در پنجاهمین جشنواره بین المللی فیلم رشد دیپلم افتخار بهترین پژوهش در بخش مستندهای بلند را کسب کرده است.
مصباح با تبریک به این دو هنرمند گیلانی گفت: گیلان همیشه در حوزه هنر حرف‌های زیادی برای گفتن در سطح ملی و بین‌المللی داشته و معرفی چهره‌های هنری شاخص ملی و فراملی تاییدکننده این سخن است.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی