جستجو

گفت‌و‌گوی «خبرشمال» با مربی سابق تیم‌های ملی نوجوانان و جوانان بسکتبال:
 
مهم‌ترین چالش حوزه ورزش نگاه غیرتخصصی
و سیاسی از جایگاه حاکمیتی است
 
 
 

مقدمه:
ورزش بخش مهمی از فرهنگ ملل در جهان معاصر بوده و تمرین تفکر واقع گرایانه و پرهیز از تفکر ذهن گرایانه است.
 در احادیث و روایات معصومین توجه به ورزش و انجام حرکات ورزشی سفارش فراوان شده به طوریکه سه ورزش تیراندازی، شنا و سوارکاری از جمله ورزش‌هایی بوده که یادگیری آن بر تمام مسلمین سفارش شده است.
ورزش سبب تندرستی جسم و روح و روان انسان شده و مقام معظم رهبری بارها و بارها در کنار تحصیل، تهذیب و ورزش را به جوانان تاکید نموده‌اند.
تربیت بدنی و ورزش یک پدیده اجتماعی بوده که با اعتلای ان می‌توان روابط افراد جامعه و سلامت جسم و روح را استحکام بخشید.

 

امین میرشاهی از سال 1370 فعالیت خود را در رشته ورزشی بسکتبال در شهرستان گنبدکاووس آغاز نموده و در مسابقات آموزشگاهی مختلفی حضور داشته که این حضور سبب سابقه بازی در دسته یک و دو ، زیر گروه و سوپر لیگ کشور در تیم‌های شهرداری گنبدکاووس، ایران نارای گنبدکاووس، شهید قندی گنبدکاووس، سیمان شاهرود، صنام تهران( لیگ جوانان کشور) دارد.
وی سابقه مربیگری در تیم‌های دسته یک و دو گنبدکاووس در سالهای  2007 تا سال 2012 میلادی داشته و همچنین مربی تیم‌های ملی نوجوانان و جوانان بسکتبال بوده و  از افتخارات وی پرورش بازیکنانی مانند سجاد مشایخی، ارمان زنگنه، امیر صدقی، بهنان یخچالی ، صالح فروتن و دیگر چهره های ماندگار در
سطح ملی است.
- آقای میرشاهی درباره اهمیت ورزش در جامعه و اثرات آن بر روح و جسم افراد توضیحاتی دهید:
 یکی از عوامل مهمی که می‌تواند مسوولیت و نقش افراد به ویژه قشر جوان را در جامعه متبلور و شکوفا کند ورزش و تربیت بدنی بوده که در سازندگی و سلامت جسمی روحی اخلاق و معنویت جامعه تاثیر بسزایی دارد.
با اعتلای تربیت بدنی و ورزش به عنوان یک پدیده اجتماعی روابط افراد جامعه و سلامت جسم و روح آنها استحکام می‌یابد.
  ایجاد روابط اجتماعی سالم و پویا معرف یک جامعه توسعه یافته‌ای است که خودباوری، اعتماد بنفس و توانمندی آحاد جامعه را می‌طلبد که بخش مهمی از این موفقیت می‌تواند از راه ورزش و تربیت بدنی مسیر شود.
وقتی جامعه به سمت و سوی ورزش می‌رود بسیاری از بزهکاری‌ها کاهش یافته در صورتی که ورزش را صرفا به عنوان یک فعالیت فیزیکی قلمداد نکرده زیرا ورزش می‌تواند ارتباط مستقیمی با مسائل اجتماعی جامعه دارد.
-جناب میرشاهی مهم‌ترین چالش پیش رو حوزه ورزش را چه می‌دانید؟
 مهم‌ترین چالش پیش رو در حوزه ورزش از گذشته تاکنون نگاه غیر تخصصی به ورزش بوده و همواره از نظر حاکمیتی نگاه سیاسی به این حوزه صورت گرفته و از سوی مدیریتی نیز نگاه غیر تخصصی شده که در مدیریت کلان ورزش در کشور همواره به این حوزه نگاه سیاسی وجود داشته و عموما در اختیار افرادی بوده که نگاه غیر کارشناسانه و غیر تخصصی به این موضوع داشته‌اند.
چون استراتژیک و هدف‌گذاری در دوره های مختلف به ورزش سفارشی و شاید در برخی زمان‌ها بسیار با فاصله بوده قطعا زمانی که استراتژیک درست و جامع نباشد مبانی نظرات و علمی  به عنوان پشتوانه به آن نخواهد شد و در نتیجه فرایند مطلوب حاصل نشده و این مهم‌ترین چالش در ورزش کشور است.
-چه راهکاری برای رفع این چالش دارید؟
 اگر چهار حیطه مهم ورزشی که کف آن تعلیم و تربیت ورزش همگانی، قهرمانی و حرفه ای را به عنوان یک هرم در ورزش مطرح بوده در نظر بگیریم و تمام موارد مربوط به ورزش را از بالا به پایین به صورت دقیق و درست ( البته با استفاده از کارشناسان مجرب) و بر اساس اهداف استراتژیک وهدف گذاری مشخص و سیستمی نه دفاعی سیاسی و نطرات غیرکارشناسانه انجام شود قطعا این چالش که مانند یک آفت به جان ورزش افتاده برطرف خواهد شد.
البته در حال حاضر این هرم از بالا به پایین بوده و هیچگونه نگاه علمی و بستری به آن نیست.
-جناب میرشاهی با توجه به شرایط کرونا و کم شدن فعالیت‌های ورزشی چه پیشنهادی برای این حوزه دارید؟
با توجه به شرایط کنونی در جهان کشور و استان به واسطه شیوع بیماری کووید 19 و پایین آمدن سطح ایمنی بدن از نظر علمی نیز با ورزش و سبک دویدن بمدت 30 دقیقه می‌توان شادابی و نشاط بین افراد ایجاد شده و بهترین ورزش در شرایط کنونی است.
-برای رفع مشکلات باشگاه‌های خصوصی و سرمایه گذارانی که در این حوزه آسیب دیدند چه راهکاری دارید؟
در شرایط کنونی یکی از چالش های مهم  عدم رغبت سرمایه گذاران در حوزه ورزش است که باید دولت و مدیران با کمک مجلس شورای اسلامی قوانین مرتبط با این چالش را تصویب و با استفاده از منابع مالی حمایتی و تشویقی فرایندی ایجاد شود تا بتوان از این مرحله با کمترین آسیب گذر کرد.
-به نظر شما مجلس شورای اسلامی چگونه می‌تواند در توسعه حوزه ورزش نقش‌آفرینی کند؟
در صورتی که به ورزش به عنوان یک عامل محرک و شادی آور با دیدگاه بعد همگانی و حقوق شهروندی در جامعه نگاه شود نمایندگان مردم در محلس و مجلس شورای اسلامی می بایست با در نظر گرفتن تمام جوانب مرتبط با فرهنگ و سلامت جامعه موارد را مصوب نموده که خوشبختانه در مجلس شورای اسلامی کنونی اصلاحات لایحه در راستای اهداف وظایف و اختیارات وزارت ورزش و جوانان مورد بررسی و تصویب قرار گرفته است.
قابل ذکر است که همانطور که از اسم این وزارتخانه پیداست وزارت ورزش و جوانان بوده که می بایست هم به حوزه ورزش و هم به حوزه جوانان که پایه ساز و افق ساز هر جامعه بوده  توجه و پرداخته شود.
-به عنوان یک مربی و ورزشکار برای پیشرفت حوزه ورزش و جوانان چه فعالیت‌هایی نیاز است؟
به نظر بنده بسترسازی در این حوزه می‌بایست از خانواده و مدارس آغاز شده که با نگاه به ورزش همگانی و توسعه قرآن در خانواده و کلیه جوامع روستایی و شهری می توان با بالا بردن جامعه آماری تحت اختیار و همچنین تخصصی و علمی کردن فعالیت های ورزشی و تعیین یک استراتژیک هدفمند در قالب برنامه‌های کوتاه مدت میان مدت و بلند مدت پیشرفت مناسبی در این حوزه داشته باشیم.
- چه انتظاری از مسوولان مرتبط دارید؟
مهمترین انتظاری که می‌توان از متولیان امر و مسوولان محترم داشت حمایت و همچنان حمایت بیشتر از این حوزه مهم است که تنها با حمایت‌های متولیان امر می توان کمک شایانی به سلامتی و شادابی جامعه در تمام سایه‌های اجتماعی نمود.
در پایان باید به این نکته توجه داشت که حوزه ورزش با جوانان ارتباط مستقیم و تنگاتنگ داشته و از طرفی طبق فرمایشات مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب در بهمن ماه 1397 هسته  مرکزی جوانان بوده و این موضوع نشان دهنده آن است که توجه  به قشر جوان این نیروهای بالقوه جامعه از اهمیت شایانی برخوردار است.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی