جستجو

«خبرشمال» با توجه به تاکیدات استاندار
برای حمایت از هنرمندان صنایع دستی گزارش می‌دهد؛
 
تبدیل فرودگاه‌های مازندران
به نمایشگاه دایمی صنایع دستی
 
 
 

مائده مطهری زاده /


فرودگاه‌ها اولین مکان‌هایی هستند که مسافران پس از یک فرود موفق، در آن پا می‌گذارند و به عبارتی اولین نما و تصویر از شهر یا کشور مقصد در چشم مسافران فرودگاه‌ها هستند.
به این اعتبار باید بگوییم فرودگاه‌ نقشی فراتر از محلی برای فرود هواپیما دارد و اگر بتوان از این مکان‌ بی‌روح با معماری‌ خشک و عظیم، محلی معرفِ فرهنگ و آداب و سنن رایج منطقه ساخت، آنگاه تاثیرگذاری آن نیز دوچندان خواهد شد.
در ابتدا که انسان سنتی در حال رسیدن به مدرنیسم بود، با خود می‌اندیشید که لازمه تبدیل شدن به انسان مدرن، فاصله گرفتن از سنت و فرهنگ گذشته و هرآن چیزی است که او را به هر دلیلی به گذشته متصل می‌کند.
به همین خاطر نیز او در ابتدای مسیر گذر به مدرنیسم، همه داشته‌های دیروز خود را وانهاد و تمام خاطرات خود از گذشته را درون جعبه‌ای گذاشت و در آن را هم قفل کرد. اما بعد از مدتی متوجه شد که جدایی از گذشته پر فراز و نشیب‌اش، به معنای جدایی از هویت اوست و بدون هویت هم نمی‌شود زندگی کرد چه رسد به مدرن شدن.
پس تصمیم گرفت قفل جعبه را بگشاید و از درون آن، سنت‌ها و فرهنگ‌ها و آداب و رسوم به درد بخور و درست را بیرون کشیده و با آنها خود را بازشناسد و با الهام از هویت دیروز خود ادامه مسیر مدرنیسم را طی کند و از آن زمان، سعی کرد مدرنیسم و سنت را با هم تلفیق کند و البته که نتیجه آن هم چیز خوبی از آب درآمد، چه آنکه او در کنار حفظ هویت و اصالتش می‌توانست مدرنیسم را هم تجربه کند.
امروزه تلفیق مدرنیسم و سنت در بسیاری از حوزه‌ها، به زیبایی دیده می‌شود و یکی از بارزترین جاهایی که می‌تواند شکوه سنت و اصالت را در اوج تمدن مدرن به تصویر بکشد، فرودگاه‌هاست.
فرودگاه‌ها به همان دلیلی که در ابتدا گفتیم می‌توانند نقش موثری در بازتاب فرهنگ و سنت‌ یک دیار ایفا کنند.
شما در نظر بگیرید در همین ایران خودمان، چه تعداد استان وجود دارند که فرهنگ و آداب و رسوم و صنایع دستی منحصربفرد خود را دارند و اگر مقرر شود که همگی آنها به نمایندگی از میراث فرهنگی منطقه، گالری باشکوهی از دستاوردهای هنرمندان صنایع دستی خود به راه بیندازند، آن وقت رنگین کمانی از زیبایی‌ها در فرودگاه‌ها نقش خواهد بست.

*اراده‌ای برای به راه انداختن گالری هنرمندان صنایع دستی
 در فرودگاه مازندران
اکنون باخبر شدیم که نماینده عالی دولت در استان مازندران، تصمیم گرفته است که در فرودگاه‌ بین‌المللی شهدای ساری، ویترینی از آثار هنرمندان مازنی را به نمایش بگذارد، چه آنکه صنایع دستی مازندران می‌تواند در محل ورود و خروج مسافران و گردشگران معرف فرهنگ بومی این سامان باشد.
قطعا ایجاد غرفه فروش صنایع دستی مازندران در فرودگاه‌های ساری، نوشهر و رامسر می‌تواند نقش مهمی در جای گرفتن این محصولات در سوغات گردشگران، افزایش درآمد هنرمندان صنایع دستی و معرفی فرهنگ بومی مازندران ایفا کند.

*تکلیف استاندار
به ادارات جهت استفاده از
 صنایع دستی مازندران
ایزدی، معاونت صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران در این باره با بیان اینکه اساسا تصمیم استاندار بر این بود تا با عنایت به قانون حمایت از صنعتگران و هنرمندان صنایع دستی، در اِلِمان‌های شهری و ویترین‌های ادارات از هنرهای صنایع دستی استفاده شود، به «خبرشمال» گفت:  مثلا چه اشکالی دارد که یک مدیرکل به جای استفاده از یک میز ام دی اف ساده و بی‌روح، از میز منبت و معرق هنرمندان مازندرانی یا برای پوشش میز از گلیم و جاجیم و چادر شب مازندرانی استفاده کند تا هم هنرمندان ما تشویق شوند و هم آثارشان به پیشگاه اربابان رجوع که از دل مردم بومی همین منطقه هستند به نمایش درآید و اقدامی باشد جهت تبلیغ آثار هنرمندان این دیار.
ایزدی با تاکید بر اینکه استاندار حتی ادارات را نیز مکلف کرده است که برای اهدای سوغات و هدایا از صنایع دستی مازندران بهره گرفته شود، اضافه کرد: قطعا فرودگاه‌ و راه‌آهن استان نیز به عنوان پیشخوان ورودی مازندران، باید در این زمینه نقش بپذیرند.

*طرحی که
در سال گذشته ناتمام ماند
معاون صنایع دستی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران در ادامه تصریح کرد: سال گذشته هم در این باره صحبت‌هایی شده بود و ما نیز  اعلام کردیم که اگر قرار است این اتفاق بیفتد باید به بهترین شکل ممکن صورت گیرد و مکان اختصاص یافته برای این منظور، جایگاهی باشد که در منظر و مرئی عموم مردم باشد، نه مکانی دور از چشم و دید عموم!
وی ادامه داد: ما حتی به دنبال آن بودیم که وُرک‌ شاپ و اجرای زنده کار صنایع دستی هنرمندان را نیز در فرودگاه راه بیندازیم، اما متاسفانه در سال گذشته همکاری خوبی صورت نگرفت و حتی بخشی از آثار هنرمندان پس از اتمام تعطیلات نوروزی و پایان طرح، گم شد! اما مجددا با تاکیدات جناب استاندار و تکلیفی که بر دوش مدیرکل روابط عمومی استانداری گذاشتند، مقرر شد که تفاهم‌نامه‌ای میان میراث فرهنگی و اداره کل فرودگاه‌های استان امضا شود تا آنها بهترین مکان را در اختیار هنرمندان ما قرار دهند و خودشان نیز رأسا مسوولیت امانت‌پذیری آثار را برعهده داشته باشند و ما هم اعلام کردیم که فقط در این صورت همکاری می‌کنیم.

*همکاری خوب اداره کل فرودگاه‌های استان
ایزدی با اشاره به جلسه‌ چند روز گذشته معاونت صنایع دستی با وطن خواه مدیرکل فرودگاه‌های استان، خاطرنشان کرد: خوشبختانه مدیرکل فرودگاه‌های استان از این موضوع به خوبی استقبال کردند و گفتند که همه آنچه که مدنظر هنرمندان صنایع دستی است فراهم شود تا شاهد رقم خوردن یک اتفاق مثبت و مبارک به نغع صنایع دستی استان و هنرمندان این دیار باشیم.
معاون صنایع دستی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران گفت: ما در پی آن هستیم تا به دنبال تحقق این طرح، هم کرامت هنرمند حفظ شود و هم از آثاری که به امانت سپرده می‌شود به خوبی نگهداری شده و در عین حال، گامی بزرگ و مثبت در جهت معرفی آثار هنرمندان صنایع دستی به مسافران و گردشگران داخلی و خارجی برداشته شود.

*اجرای طرح از عید امسال
وی با بیان اینکه این طرح قرار است در کل سال اجرا شود، گفت: هر هنرمند خواهد توانست حداکثر به مدت یک ماه، آثار خود را در فرودگاه‌ها به نمایش بگذارد.
ایزدی تصریح کرد: نام هنرمندان به انضمام شماره تماس آنها برای ثبت سفارش در زیر هر اثر درج خواهد شد.
وی با تاکید بر اینکه این طرح از نوروز امسال کلید خواهد خورد، افزود: در صورتی که این طرح با موفقیت پیش رود، در نظر داریم پس از مدتی، ورک شاپ و کارهای زنده هنرمندان را نیز جهت یادآوری دوباره صنایع دستی فراموش شده مانند حصیربافی اجرا کنیم.

*در پایان...
نمایشگاه‌های دائمی صنایع دستی از جمله نیازهای اولویت‌دار هنرمندان این حوزه بوده و هست و چه جایگاهی بهتر از فرودگاه‌های استان که هم شأن آنها را به عنوان هنرمند حفظ می‌کند و در عین حال، بهترین تصویر و نمایی درخشان از فرهنگ و آداب و رسوم مردمان این دیار را در ذهن مسافران داخلی و خارجی برای همیشه حک خواهد کرد.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی